Profesionálne bielenie zubov je jedným z najvyhľadávanejších zákrokov, ktorý sa používa v estetickej stomatológii na dosiahnutie krajšieho úsmevu. Vďaka tým najmodernejším technológiám dokážeme zosvetliť farbu zubov až o niekoľko odtieňov a zároveň im ponechať ich prirodzený vzhľad. Výsledok bude zreteľný okamžite po ošetrení, ale nie je vhodné pre všetkých.
Na bielenie zubov však zabudnite v prípade, že:
- trpíte parodontitídou alebo sa vám veľmi kazia zuby
- máte mnoho plômb alebo koruniek či mostíkov
- v prípade, že pijete veľké množstvo farebných nápojov
- ste tuhý fajčiar
Bielenie zubov u zubára
Hoci je bielenie zubov u profesionála finančne náročnejšie, samotný výsledok však rozhodne stojí za to. Mimoriadne obľúbené je chemické bielenie zubov, ktorého výsledok je o poznanie kvalitnejší ako je tomu pri domácom chemickom bielení. Toto bielenie je často kombinované práve špeciálnym LED svetlom, vďaka čomu ho mnohí nesprávne označujú aj ako laserové bielenie zubov. Tento názov je však nesprávny, nakoľko bielenie zubov laserom nie je reálne možné. Ďalšou výhodou bielenia u špecialistu je aj fakt, že sa vám dostane dostatok starostlivosti nielen pred samotným zákrokom, ale aj po jeho ukončení. Stomatológ vám vaše zuby po procedúre dodatočne ošetrí a presne vám vysvetlí, čo všetko môžete a nemôžete konzumovať tesne po bielení. Jedlá alebo nápoje s vysokým podielom pigmentov sú maximálne nevhodné, práve preto sa káve, čajom, červenému vínu, ale aj červenej repe, kurkume alebo čučoriedkam už z diaľky vyhýbajte.
Okrem chemického bielenia ponúkame klientom aj to mechanické, mnohým známe pod pojmom pieskovanie, či tiež air-flow. Bielenie spočíva v mechanickom čistení zubov za pomoci malých čiastočiek piesku. Zo zubov sa tak odstránia všetky baktérie, a práve z tohto dôvodu sa táto metóda odporúča najmä pacientom trpiacich paradontitídou.
V posledných rokoch sa do popredia dostáva aj pomerne obľúbené fazetovanie zubov. Je to ďalšia z možností, ako sa dostať k dokonalému úsmevu. Táto metóda je vhodná pre klientov, ktorí majú natoľko zničenú sklovinu zubov, že sa ďalšie chemické bielenie neodporúča. Vonkajšia časť zubov sa prekryje fazetami, ktoré môžu mať ľubovoľnú farbu aj tvar, vďaka čomu pôsobia maximálne prirodzene. Ide síce o pomerne finančne náročnejší zákrok, avšak výsledok rozhodne stojí za to.
Domáce bielenie zubov
V prípade, že si chcete zuby vybieliť doma, existuje hneď niekoľko spôsobov. Takmer všetky sú založené na mechanickom bielení zubov pomocou bežne dostupných látok akými sú napríklad sóda bikarbóna, čierne uhlie či dokonca soľ. Tie si len jednoducho nanesiete na zuby a zoškriabete si z nich všetky prípadné nečistoty, vďaka čomu budú vaše zuby belšie a žiarivejšie. Táto metóda je síce finančne veľmi dostupná, má však aj svoju negatívnu stránku. Môžete si trvalo poškodiť zubnú sklovinu, podráždiť krčky a ďasná a trápiť vás môže aj zvýšená citlivosť zubov.
Zuby si doma môžete vybieliť aj chemicky. Na mysli máme bieliace pasty na zuby, ústne vody, peroxidové pásiky či bieliace perá. Výsledok je v tomto prípade už o niečo viditeľnejší, avšak často rýchlo pominie. Zuby sú po nich navyše veľmi citlivé a náchylné rôznym ochoreniam. Ďalšou nevýhodou je aj skutočnosť, že zuby môžu byť vybielené nerovnomerne a sú náchylnejšie na zafarbenie od rôznych druhov potravín a nápojov. Už za pomerne krátky čas získate dokonalý úsmev bez bolesti a už navždy.
Koľko stojí bielenie zubov?
Hoci je cena za bielenie zubov u zubára o čosi vyššia ako bielenie zubov doma, naozaj sa oplatí zainvestovať. Výsledok bude okamžitý a vyvarujete sa tak možným nepríjemnostiam spôsobených práve neodbornosťou. Ako sme už spomínali, v praxi rozlišujeme domáce bielenie zubov, a potom ambulantné bielenie zubov. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo ktorá metóda so sebou obnáša.