Vstupné vyšetrenie
Vstupné vyšetrenie je nevyhnutnou súčasťou každej prvej návštevy pri zmene zubnej kliniky. Toto ošetrenie totiž patrí medzi kľúčové spôsoby určovania diagnózy každého jedného pacienta. Vďaka nemu zistíme nielen celkový zdravotný stav chrupu nového pacienta, ale najmä spôsob liečby, ktorý sa môže u každého líšiť.
Stomatológ by nikdy nemal ošetrovať niekoho, koho zdravotný stav nepozná. Iba tak totiž dokáže predísť možným komplikáciám a rizikám.
Prvú návštevu zubára by pritom mal každý človek absolvovať už v rannom detstve, a to krátko po prerezaní prvých zubov. Detskí pacienti do 18. roku života by si mali sadať do zubárskeho kresla aspoň dvakrát ročne, u dospelých postačí len jedna.
Vstupné vyšetrenie je povinné pri každej prvej návšteve v inej zubnej ambulancii, a teda v prípade, keď ste sa rozhodli pre zmenu zubného lekára.
Z čoho pozostáva vstupné vyšetrenie
- Anamnéza
Pri prvej návšteve v STOMALAB musí pacient vyplniť dotazník, ktorý obsahuje základné otázky súvisiace s ochoreniami, na ktoré sa liečite. Nevyhnutné je vypísať zoznam liekov, ktoré pacient užíva, ako aj prípadne alergie.
- Extraorálne a intraorálne vyšetrenie
Po vyplnení dotazníku začína vyšetrenie, ktoré pozostáva z prehmatania lymfatických uzlín a čeľustného kĺbu, ale aj k vyšetreniu ústnej dutiny, ktoré obsahuje vyšetrenie parodontu, vzájomného postavenia zubov či stav zubných náhrad.
- RTG OPG snímka
Zhotovenie tejto snímky je veľmi dôležité, nakoľko stomatológovi ukáže aj stav, ktorý voľným okom nie je viditeľný, ako je napríklad medzizubný kaz a pod.
- Liečba
Na záver vstupného vyšetrenia špecialista upozorní na vzniknuté problémy a navrhne spôsoby liečby.