Záchovná stomatológia

Záchovná stomatológia je kľúčovým oborom v zubnom lekárstve. Zaoberá sa odstránením zubných kazov a tiež zabraňuje vzniku nových, prostredníctvom použitia najmodernejších výplňových materiálov.

Bolesť zubov je veľmi nepríjemná, záchovná stomatológia udrží Vaše vlastne zuby zdravé a silné. Jej hlavnou úlohou nie je len korigovanie zubných defektov, kedy sa zubný kaz odstráni plombami alebo koreňovými výplňami. Liečba, resp. oprava zubu totiž v niektorých prípadoch nie je možná, a práve vtedy pristúpime aj ku radikálnejšiemu riešeniu, trhanie zubu( extrakcia zuba). Nie nadarmo sa hovorí, že prvá pomoc pri bolesti zuba, je návšteva zubárskeho kresla.

Najčastejšie problémy:

Zubný kaz

Raným štádiom zubného kazu je zubný plak, a teda vrstva obsahujúca baktérie, ktoré premieňajú cukry na kyseliny, a tak narúšajú zubnú sklovinu. Plak sa síce usádza všade, no sú miesta, z ktorých je odstrániteľný o niečo náročnejšie ( zubné krčky, ryhy na žuvacích plôškach a rizikové sú tiež aj medzizubné priestory). V prípade, že sa na týchto miestach usádza plak pravidelne, a nie je správne odstraňovaný, vzniká na nich zubný kaz.

Kaz na zube spočiatku vôbec necítime. Takmer zakaždým začína na povrchu a vyzerá ako drobná odvápnená časť zubnej skloviny. Práve v tomto štádiu je návšteva zubára viac než vhodná. V neskorších štádiách totiž môže začať prerastať až do zuboviny, kde hrozí poškodenie zubnej drene či koreňového systéme. Vtedy už môžete začať evidovať aj opuchnuté ďasno (hnis v ďasne) či bolesť zuba na dotyk .

Zubné výplne rozdeľujeme do niekoľkých kategórií v závislosti od materiálu, veľkosti a spôsobu vyhotovenia.

  • Fotokompozitná plomba (biela)
  • Amalgámové plomby
  • Keramické výplne Cerec
  • Skloionomérny cement

Zápal zuba (zubného nervu)

Za zápal zubu  (príznaky) sa označuje stav, pri ktorom sa organizmus bráni proti toxínom a mikroorganizmom, ktoré sú nahromadené v zubnej dreni. Zubná dreň je centrálna výplň zuba a nachádza sa pod zubovinou. Skladá sa z nervových vlákien, väziva a ciev, ktoré sa starajú o výživu a rast zubov. Receptory v zubnej dreni sú prepojené so všetkými časťami zuba, prechádzajú cez koreňové kanáliky, cez ktoré prechádzajú aj cievy a nervy zuba. Zápal nervu v zube či koreňa vzniká väčšinou ako prejav neliečeného zubného kazu

Zápal okostice

Ďalším pomerne častým problémom, s ktorým sa naši špecialisti stretávajú je zápal okostice. Tento zápal je často sprevádzaný práve opuchom tváre, horúčkou, neznesiteľnou tupou bolesťou, ktorá je ťažko lokalizovateľná a tiež pocitom tlaku medzi zubami. V prípade, že pociťujete tieto ťažkosti, je nevyhnutné urýchlene vyhľadať pomoc stomatológa. Ide totiž o veľmi silný a bolestivý zápalový stav, ktorý má na svedomí infekcia, ktorá sa dostala medzi kosť a okosticu ( ide o stav, ktorý laicky často nesprávne nazývaný ako zápal okostnice).

Keď bolí zub múdrosti

Boľavý zub múdrosti nie je ničím výnimočným. Osmičky, nazývané aj zuby múdrosti, sa prerezávajú až v dospelosti a dokážu spôsobiť nemalé problémy. Už v počiatkoch pri ich prerezávaní totiž môže dôjsť k zápalu ďasna („opuch zuba“ alebo vačok na ďasne), ktorý môže prenikať hlbšie a spôsobovať cysty alebo aj ďalšie nepríjemné komplikácie.

Ďalším pomerne častým problémom je aj sťažené prerezávanie, ktoré je sprevádzané zápalmi sliznice, opuchom lymfatických uzlín, zvýšenou teplotou či dokonca pocitom malátnosti. V prípade, že pociťujete rovnaké ťažkosti, odborná pomoc stomatológa je nevyhnutná. Špecialista Vás detailne vyšetrí a stanoví Vám ďalší postup liečby ( trhanie zubu múdrosti však nie je ničím ojedinelým).

Postupy pri liečbe problémov spojených so zubami múdrosti sa líšia v závislosti od diagnózy. Menšie bolesti neraz vyrieši aj zvýšená ústna hygiena v spojitosti s ambulantným vyšetrením zubára. Pri zápale sú však už potrebné aj antibiotiká, neraz nastáva dekapsulácia či chirurgické odstránenie.

Vytrhnutie zuba a hojenie

Všetci naši stomatológovia robia vždy všetko preto, aby choré zuby zachránili. Vytrhnutie zubu je až poslednou možnosťou v prípade, že už neexistuje iné východisko. Extrakcia zubu je invazívny zásah, a preto by ste mali klásť veľký dôraz aj na jeho následné hojenie. Rana po vytrhnutí zubu sa obvykle hojí 4 – 6 týždňov, počas ktorých sa najskôr zacelí ďasno, a neskôr aj samotná kosť. Aj napriek tomu, že zub je už vonku, môže sa stať, že miesto zostane citlivé a vy sa môžete sťažovať na bolesť zubov.

Pečatenie zubov

V prípade, že chcete vaše zuby pred týmito strašiakmi ochrániť, riešením môže byť práve pečatenie zubov. Tento pomerne jednoduchý zákrok podstupujú už deti a ich vek je individuálny. Kým niektorí rodičia dávajú deťom pečatiť ešte mliečne zuby, iný počkajú do času, kým ich nahradia tie trvalé.  Odporúčaný vek je okolo 7 roka života a ideálne sú najmä tie zuby, ktoré majú nerovnomerný povrch, rôzne štrbinky a škáry, do ktorých sa zubná kefka dostane len ťažko. Len pre upozornenie, zuby napadnuté kazom sa nepečatia.

Zákrok je bezbolestný a trvá len niekoľko minút, počas ktorých zubár nanesie na zuby pečatidlovú hmotu ( jej odtieň sa vyberá na základe farby zubu). Na zuboch vydrží v priemere 3 – 6 rokov, no sú prípady, kedy aj oveľa dlhšie.