Zubné fazety

V dnešnej dobe sú pekné, biele zuby estetickou nutnosťou. Žiarivý úsmev pomáha pozdvihnúť psychiku a je kľúčom k tomu, aby sme boli so sebou spokojní. O to sa postará práve estetická stomatológia. Medzi jej najčastejšie zákroky je bielenie zubov,  či momentálne veľmi žiadané fazety na zuby. Čo to vlastne je zubná fazeta a pre koho je vhodná?

Čo to je zubná fazeta?
Zjednodušene by sa dalo povedať, že ide o akési tenké keramické alebo kompozitné plôšky, ktoré sa lepia z prednej strany na zuby. Ich úloha je čisto estetická, nakoľko sa veľmi rýchlo a bezbolestne postarajú o dokonalý úsmev každého. Prekryjú  rôzne nedostatky či deformácie a vyzerajú prirodzene. Na zuby sa uchytávajú pomocou silného zubného cementu, vďaka čomu vydržia roky. V súčasnosti rozlišujeme dva druhy faziet – keramické a kompozitné. Aký je medzi nimi rozdiel?

Kompozitné fazety
Tento typ faziet sa vyrába v priamo v ústach pacienta bez nutnosti odobratia odtlačkov. Nový úsmev získate už počas jedného sedenia

Keramické fazety
Výroba keramických faziet si vyžaduje trošku viac času. Ide totiž o veľmi tenké keramické plátky, ktoré sú vyrábané na mieru buď v zubnom laboratóriu, alebo priamo v ordinácii (CEREC). Keramické fazety zodpovedajú vzhľadu prirodzených zubov a sú veľmi odolné. Na rozdiel od kompozitných faziet  sú síce o niečo drahšie, výsledok však stojí za to.

Pre koho sú vhodné

  • nie ste spokojní s farbou zubov
  • vaše zuby sú krivé
  • vaše zuby majú praskliny či ryhy
  • máte odštiepený kúsok zubu
  • trápi vás medzera medzi zubami

Zubné fazety nie sú vhodné pre pacientov, ktorí trpia bruxizmom, a teda škrípaním zubov.

Ako prebieha ošetrenie pomocou zubnej fazety?
Ide o maximálne bezbolestný zákrok, vďaka ktorému získate dokonalý úsmev, po akom ste vždy túžili, takmer okamžite. Aplikácia zubnej fazety sa skladá z dvoch krokov. Ten prvý pozostáva z návštevy kliniky, pri ktorej Vám stomatológ skontroluje stav chrupu (zuby, na ktoré sa lepí fazeta musia byť ydtravé) a dohodnete sa na farbe aj tvare Vašich nových zubov. Zubár vám následne odoberie odtlačky, ktoré slúžia ako prototyp pre nové fazety. Po vytvorení odtlačkov Vám na zbrúsené zuby lekár nasadí dočasné zubné fazety ktoré vám poslúžia ako zubné náhrady, kým trvalé fazety nebudú hotové. V druhej,  zároveň aj záverečnej fáze, Vám stomatológ vymení náhradné fazety za trvalé.