5 spôsobov, ako sa zbaviť zubného kameňa

Hoci sa o vaše zuby poctivo staráte, v ústach stále zostáva dostatok baktérií, ktoré vedia narobiť šarapatu. Tie sa neraz miešajú s ďalšími potravinami, dôsledkom čoho sa na zuboch začne vytvárať lepkavý film nazývaný aj zubný povlak. Povlak je spočiatku neviditeľný, pri nedostatočnej ústnej hygiene však reaguje so slinami, dôsledkom čoho vzniká zubný kameň. Ten sa postupom času zvykne hromadiť a tvoriť hrubý žlto-hnedý nános, najčastejšie sa vyskytujúci na vnútornej strane zubov.

A ako odstrániť zubný kameň zo zubov? Sklameme vás – doma to radšej neskúšajte. Odstránenie zubného kameňa je možne len u vášho stomatológa, a ideálny je na to zákrok s názvom dentálna hygiena. Poradíme vám však spôsoby, vďaka ktorým zabránite jeho vzniku.

Ako odstrániť zubný kameň raz a navždy

Ako sme už spomínali, odstraňovanie zubného kameňa vôbec nie je také jednoduché. Ak sa už raz u vás objaví, na jeho odstránenie sa zubnej hygiene nevyhnete. Odstránenie zubného kameňa ultrazvukom je pritom jednou z najčastejších metód. Ultrazvuk pracuje princípe ultrazvukových vĺn, ktoré rozbijú aj tie najtvrdšie vrstvy zubného kameňa. Celý zákrok trvá len niekoľko minút a odporúčame ho absolvovať aspoň raz za rok.

„Dentálna hygiena by mala byť súčasťou pravidelnej starostlivosti o váš chrup.“


Odstránenie zubného kameňa doma

Aj keď je dentálna hygiena pomerne bezbolestný zákrok, najlepším liekom aj tak zostáva prevencia, s ktorou musíte začať už doma.

Pravidelné čistenie zubov

Pravidelné čistenie zubov – aspoň 2x za deň, by malo byť alfou a omegou vašej každodennej rutiny. Čistenie zubov by malo trvať aspoň dve minúty a nevynechať ani jeden zub.

Sonická zubná kefka

Pri výbere kefky siahajte po tej sonickej, ktorá pracuje oveľa efektívnejšie, ako tá manuálna. Prečo je tomu tak, sa dozviete TU.

Zubná niť

Pri umývanú zubov nezabúdajte ani na medzizubné priestory. Práve tu sa totiž zubný kameň ukladá najčastejšie.

ako sa zbaviť zubného kameňa Stomalab Swiss Dental

» Prečítajte si tiež:  Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na zuboch


Zubná pasta

V prípade, že ste náchylnejší na usadzovanie zubného kameňa, siahajte po zubnej paste s fluoridom, ktorý pomáha opravovať jemné deformácie skloviny. Výborným pomocníkom v boji proti zubnému kameňu je aj antiseptická ústna voda, ktorú ponúka aj každá kvalitná online drogéria.

Zdravý životný štýl

Ak túžite po krásnom úsmeve, bez zdravého životného štýlu to pôjde len ťažko.  Vyvážená strava, množstvo vitamínov a minerálov sa postará o rovnováhu vo vašej ústnej dutine raz-dva. Nevyhnutné je tiež obmedziť fajčenie, pitie alkoholických nápojov a tiež nezdravých jedál.


Ako odstrániť zubný kameň z protézy

O zubnú náhradu by ste sa mali starať rovnako ako o vlastné zuby. To znamená, že by ste ich mali dôkladne vyčistiť každý deň. Na zvyšku vašich vlastných zubov (ale aj na umelých) sa totiž rovnako môže vytvoriť zubný plak, ktorý vedie ku vzniku zubného kameňa. Odstraňovanie zubného kameňa zo zubnej náhrady je preto úplne rovnaké, ako pri vašich vlastných zuboch – aj v tomto prípade sa o nápravu musí postarať dentálna hygienička.

Zdieľať: