Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na zuboch

Pigmentové škvrny na zuboch nepotešia azda nikoho. Hoci je to čisto estetický problém, nevábne fľaky na zuboch nikto z nás mať nechce. Veď napokon, úsmev je prvá vec, ktorý si na vás vaše okolie všimne. Poradíme vám, ako sa ich zbavíte raz-dva.


„Smiech a úsmev sú brány, ktorými sa dá do človeka prepašovať mnoho dobrého.“

                                                                                                                              

 Christian Morgenstern


Škvrny na zuboch

Pigmentové fľaky na zuboch nie sú zrovna niečo, z čoho by sme boli nadšení. Práve naopak. Potrebujeme sa ich zbaviť a to v čo možno najkratšom čase. Kde sa tieto nevzhľadné fľaky vôbec nabrali a vieme ich vzniku vôbec zabrániť?

Hneď na úvod treba povedať, že za vznikom pigmentových škvŕn stojí hneď viacero faktorov. Medzi najčastejšie príčiny sa radí práve fajčenie, ale aj konzumácia istých druhov nápojov a potravín. Ktoré to sú?

Medzi najviac nevhodné nápoje patria, ako inak, tie s výraznou pigmentáciou. Máme na mysli práve čierny čaj, červené víno, sladké sýtené nápoje či káva. Z potravín je to napríklad červená repa, čučoriedky, ale napríklad aj čokoláda. V útlom veku a mladosti zohráva veľkú rolu aj užívanie rôznych druhov liekov, medzi ktoré patria napríklad aj antibiotiká.


Domáce bielenie zubov

Ak aj vy bojujete s pigmentovými škvrnami, výborných pomocníkov nájdete aj doma v kuchyni. Za potraviny s bieliacimi účinkami sa považuje napríklad mrkva, uhorka, jablká, jahody, ale ak zeler či napríklad karfiol. Hoci mnohé portály spomínajú aj citrón, tomu sa radšej vyhnite. Citróny, resp. citrusové ovocie, obsahuje príliš veľa kyseliny, ktorá rozleptáva zubnú sklovinu, čo má za následok to, že zuby budú síce belšie, ale aj veľmi citlivé. Siahnuť môžete pokojne aj po bylinkách. Odporúča sa najmä šalvia lekárska alebo tiež bazalka. Obe bylinky aplikujte vysušené a postupujte ako pri čistení zubov zubnou pastou.

Na záver však musíme upozorniť, že ani jedna z týchto metód viac usadený pigment z vašich zubov neodstráni.

» Prečítajte si tiež: Chcete mať zdravé zuby a ďasná? Vyskúšajte tieto zdravé potraviny


Bieliace prípravky z lekárne

Sortiment prípravkov na bielenie zubov sa za posledné roky celkom rozrástol. Na výber máte napríklad ústne vody či bieliace zubné pasty, pri oboch prípadoch však postupujte opatrne. Chemické prípravky na bielenie zubov zvyknú byť pomerne agresívne, preto sú nevhodné pre ľudí s citlivými zubami či ďasnami. Obsahujú silný peroxid vodíka, ktorý je síce veľmi účinný, pri neodbornej aplikácie ale aj veľmi nebezpečný.


Pieskovanie zubov

Ideálnym riešením pri probléme s pigmentáciou zubov je návšteva stomatológa. Dentálna hygienička vám pri jednoduchom zákroku – pieskovanie zubov – vďaka jemnému prášku a prúdu vzduchu odstráni nánosy na zuboch a tie budú vyzerať belšie. Ide o bezbolestný zákrok, pri ktorom sa naozaj nemusíte ničoho obávať.  

Zdieľať: