Chete mať krásne a zdravé zuby a ďasná? Vyskúšajte tieto zdravé potraviny

Zdravé zuby a ďasná, to nie je len pravidelná ústna hygiena. Dopomôcť vám k tomu môžu aj niektoré druhy potravín. Možno ste to nevedeli, ale konzumáciou správnych potravín dokážete hravo zatočiť s rozličnými baktériami. Viete, ktoré to sú?

Zázvor

Zázvor, nazývaný aj ďumbier lekársky, je liečivá bylina, ktorá je známa pre svoje protizápalové vlastnosti. Koreň zázvoru tiež podporuje zdravé tkanivo v ústach, podporuje imunitu a znižuje riziko vzniku parodontitídy či iných ochorení ďasien.Listová zelenina

Mimoriadne prospešná je napríklad aj konzumácia listovej zeleniny. Pri prežúvaní totiž produkujeme extra sliny, ktoré neutralizujú baktérie v ústach. Najvyšší obsah vlákniny má práve zeler či surový špenát.


Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje polyfenoly, ktoré majú výbornú schopnosť bojovať proti rôznym druhom baktérií v ústnej dutine. Jedna japonská štúdia dokonca dokázala, že jedného alebo viacerých šálok zeleného čaju denne korelovalo s menšou stratou zubov v starobe. Tu len pripomíname, že zelený čaj treba piť bez cukru, prípadne zvoliť zdravšie alternatívy sladidiel.


“ … zelený čaj je potrebné piť bez cukru, prípadne zvoliť zdravšie alternatívy sladidiel.“


Ananás

Ananás je bohatým zdrojom vitamínu C a dokonca môže pomôcť pri bielení zubov. Obsahuje bromelín, čo je látka, ktorá pôsobí ako odstraňovač škvŕn. Taktiež odstraňuje zubný povlak, ktorý je neraz práve spúšťačom zubného kazu.

» Prečítajte si tiež:  Viete, čo škodí našim zubom najviac? Cukríky to nie sú


Sezamové semiačka a orechy

Nielen semiačka, ale aj orechy, sú skvelým zdrojom bielkovín. Obsahujú vápnik, ktorý zuby posilňuje. Možno ste to netušili, ale vápnik v strave vám dokáže pomôcť k remineralizácii zubov. Odporúčané sú najmä mandle a para orechy, ktoré vám okrem prísunu živín aj dokonalo vyčistia zuby.


Mrkva

Mrkva obsahuje betakarotén, ktorý je dôležitý pre zubnú sklovinu. Chrumkanie čerstvej mrkvy navyše výborne funguje aj ako čistič zubov.

» Prečítajte si tiež:  Trápia vás citlivé zuby? Vyskúšajte toto

Zdieľať: