Trápia vás citlivé zuby? Vyskúšajte toto

Ani vy si neviete dať rady s citlivými zubami? Zvýšená citlivosť zubov, trápi zhruba 40% svetovej populácie. Čo ju spôsobuje, a aké sú riešenia tohto nepríjemného problému?


Príčiny zvýšenej citlivosti zubov

Zvýšená citlivosť zubov je veľmi nepríjemný zdravotný problém, ktorí pacienti neraz ignorujú. Z dlhodobého hľadiska sa však rozhodne neodporúča tento stav podceňovať, nakoľko môže prerásť do veľkých dlhodobých ťažkostí a spôsobiť tak nejednu zdravotnú komplikáciu.

„Problémy s citlivými zubami vznikajú pri celkom bežných činnostiach.“

Problémy s citlivými zubami pritom  vznikajú pri celkom bežných činnostiach akými sú napríklad pitie či konzumácia horúcich či naopak studených nápojov a pokrmov, či pri vdychovaní studeného vzduchu.

Príčin, prečo tomu tak je, je hneď niekoľko. Zvýšenú citlivosť zubov môže spôsobiť zubný kaz, poškodené alebo zlomené zuby úrazom alebo úderom, a tiež rôzne praskliny, ktoré sú voľným okom neviditeľné. V prípade, že stomatológ tieto príčiny vylúči, je potrebné pátrať po pôvodcovi ďalej.  Ďalšími možnými príčinami sú:

  • Zlá ústna hygiena

Azda najčastejšou príčinou citlivých zubov je práve zlá ústna hygiena. Nesprávne čistenie zubov totiž vedie k ukladaniu zubného povlaku a ten vie v ústnej dutine napáchať nemalé škody. Okrem spomínaných baktérii je nemenej častým problém aj nesprávna technika čistenia, resp. príliš tvrdá zubná kefka a tiež veľký tlak.» Prečítajte si tiež:  Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na zuboch


  • Odhalené zubné krčky

To, že za vznikom vašich problémov stoja práve odhalené zubné krčky spozorujete pomerne jednoducho. Pri každom studenom, teplom, kyslom či naopak sladkom nápoji pocítite v zuboch prudkú bolesť, ktorá vám prejde celými ďasnami.

  • Odhalenie dentínu

Ďalšou z príčin citlivých zubov môže byť aj odhalenie dentínu. Tento stav vzniká v dôsledku opotrebovania zubnej skloviny, či ustúpenia ďasien. Postihnutí sú najmä ľudia medzi 20 až 50 rokom života. Charakteristickým znakom je krátka ostrá bolesť.


Čo pomáha na citlivé zuby?

Spôsobov, ako zatočiť s citlivými zubami je hneď niekoľko. V prípade, že trpíte podobným problémom, osvojiť by ste si ich mali čím skôr. Výsledok by ste mali spozorovať už po krátkom čase.

  • Používajte mäkkú zubnú kefku
  • Začnite používať zubné pasty a fluoridové ústne vody pre citlivé zuby
  • Osvojte si správnu techniku umývania zubov
  • Vyhnite sa vysoko kyslým potravinám
  • Obmedzte príjem ovocných a energetických nápojov s vysokým obsahom cukru a kyseliny
  • Vyhnete sa príliš studeným a horúcim jedlám
  • Chemická desenzibilizácia u zubára

Len pripomíname, že domáca starostlivosť by mala byť najskôr posúdená stomatológom. Zubár pomocou konzultácie a následného ošetrenia najlepšie odhalí príčinu vašich bolestí a postará sa o odbornú nápravu.

Zdieľať: