Viete, čo škodí našim zubom najviac? Cukríky to nie sú

Krásny úsmev a zdravé biele zuby. To by chcel asi každý z nás. Vedeli ste, že existujú potraviny, ktoré škodia zubom viac ako cukríky? O niektorých by ste to fakt nepovedali.


Okrem kvalitnej zubnej hygieny má významný vplyv na stav nášho chrupu aj stravovanie. O tom, ktoré potraviny sú pre naše zuby prospešné, sme už v minulosti písali, teraz sa spolu pozrime na to, ktorým by ste sa mali radšej širokým oblúkom vyhýbať.


Citrusové plody

Hoci sú citrusy bohatým zdrojom vitamínu C a ďalších zdraviu prospešných živín, pre zuby predstavujú nemalé riziko. Citrusové šťavy sú totiž obzvlášť kyselé, čo má pri pravidelnej konzumácii neblahý vplyv na našu zubnú sklovinu. Najviac agresívny je podľa odborníkov práve grapefruit a citrón, naopak najmenšie riziko predstavuje šťava z pomaranča.


Pukance a slané krekry

Ďalšou z maškŕt, ktorú by ste si mali radšej odpustiť sú slané krekry. Obsahujú veľké množstvo škrbov, ktoré môžu byť príčinou zubného kazu. Veľmi podobne sú na tom aj zemiakove lupienky a tiež pukance.  Nevinná pochúťka, bez ktorej si nevieme predstaviť návštevu kina. Vedeli ste, že práve tie „nevypukané zrniečka“, sú najčastejšou príčinou zlomených zubov?

Káva a čaj

Hoci káva a čaj nepoškodzujú naše zuby priamo, zafarbujú ich však rovnako ako napríklad cigarety či tabak.


Víno

Víno obsahuje látky nazývané chromogény, ktoré rovnako zafarbujú naše zuby ako aj napríklad káva alebo čaj. Víno má tiež tendenciu vysušovať našu ústnu dutinu. Ústa sa tak dehydratujú, čo má za následok nedostatočnú tvorbu slín,  ktoré nás ochraňujú proti vzniku zubného kazu a parodontitídy.

Náš tip: Ak chcete uchrániť vaše zuby, doprajte si spolu s vínom aj syr. Ten je bohatý na vápnik, bielkoviny a fosfor, ktoré vaše zuby chráni.


Sušené ovocie

Kávu, čaj a víno by ste možno uhádli, ale tipovali by ste sušené ovocie? Nie? Nečudujeme sa. Veď kto by už len označil túto zdravú pochúťku plnú vlákniny a vitamínov za strojcom zubných kazov. Ako je to možné? Jednoducho. Keď sa z ovocia vyparí voda, zostane v ňom len koncentrovaná kyselina a cukor. Sušené ovocie sa vie veľmi jednoducho prilepiť na ryhy zubov, v ktorých sa môžu začať usádzať baktérie.



Iontové a energetické nápoje

Obľúbené nápoje majú síce povzbudivý účinok pre naše telo, to isté však neplatí o našich zuboch. Schválne, čítali ste si niekedy ich zloženie? Naše sliny po nich nedokážu neutralizovať v ústach kyseliny, čím sa prirodzene oslabuje zubná sklovina. Tej dokonca nerobia dobre ani bublinkové nápoje bez obsahu cukru.

» Prečítajte si tiež:  Pečatenie zubov u detí: Čo to je a na čo slúži?

Zdieľať: