Pečatenie zubov u detí: Čo to je a na čo slúži?

Zalievanie alebo tiež pečatenie zubov je bezbolestný úkon, ktorý slúži ako prevencia voči zubnému kazu. Ak ste o tejto procedúre ešte nepočuli, čítajte pozorne. Možno práve táto jednoduchá procedúra ušetrí vašim ratolestiam kopec bolesti z pokazených zubov.


Čo je pečatenie zubov?

V prípade, že chcete zúbky vašich detí udržať čo najdlhšie zdravé, pečatenie je pre vás tou najlepšou alternatívou. Ide o bezbolestný a pomerne rýchly zákrok, pri ktorom stomatológ aplikuje na žuvacie plôšky zadných zubov pečatidlá. Tie vytvoria pomyselný ochranný štít, ktorý bráni prieniku zvyškov jedla a baktérií do drobných zárezov na zuboch.


Ktoré zuby sú vhodné na pečatenie?

Ak ste si mysleli, že pečatenie zubov je vhodné úplne pre každého, ste na omyle. Pečatidlá sa aplikujú len na  zdravé zuby, konkrétne stoličky a črenové zuby. Reč je o zuboch, ktoré majú na svojom povrchu jamky a zárezy. Tie musia byť dostatočne hlboké, inak by pečatenie nemalo žiaden efekt.


„Pečatidlá sa aplikujú len na zdravé zuby.“


Kedy je ideálny čas na pečatenie?

Ideálny čas na pečatenie detských zúbkov je medzi šiestym až siedmym rokom života dieťaťa, a teda v období, kedy má už dieťa zúbky trvalé. V ojedinelých prípadoch však ostražití rodičia zvyknú svojim ratolestiam zapečatiť aj tie mliečne. Stáva sa to najmä vtedy, keď deti trpia kazivosťou už od útleho veku.


Ako prebieha pečatenie zubov?

Ako sme už vyššie spomínali, pečatenie je procedúra, ktorá nijako nebolí.  Stomatológ najskôr dôkladne vyčistí zubné lôžko, na ktoré následne nanesie špeciálny plastický náter podobný lepidlu. Celý zákrok trvá len niekoľko minút. Farebná škála pečatidla je pestrá a korešponduje s odtieňom zubov.

» Prečítajte si tiež: Aj mliečne zuby môžu byť pokazené. Oplatí sa ich plombovať?Ako dlho vydrží?

Pečatidlá zvyčajne vydržia aj niekoľko rokov. Zvyčajne sa toto číslo pohybuje od 3 – 6, no nájdu sa aj výnimky, ktorým vydržia aj 10 rokov. V prípade, že sa rozhodnete pre pečatidlá, je nevyhnutné ich stav pravidelne kontrolovať. Ich povrch sa totiž môže opotrebovať či inak poškodiť.


Aká je cena pečatenia zubov?

Pečatenie zubov a cenník je rôzny v závislosti od stomatologickej kliniky. Zverte sa do rúk našim odborníkom a možno ušetríte svojim deťom množstvo bolesti z pokazených zubov.

Zdieľať: