Aj mliečne zuby môžu byť pokazené. Oplatí sa ich plombovať?

Mliečne zuby sú síce len dočasné, to však neznamená, že ich môžeme zanedbávať. Práve naopak. Starostlivosť o detské zúbky by mala byť samozrejmosťou od prerezania úplne prvého zuba. Zubný kaz totiž rozhodne nie je záležitosťou len nás dospelých.

Prečo sa treba starať o mliečne zuby?

Detský chrup pozostáva z 20 zúbkov a nachádza sa v ňom 8 rezákov, rovnaký počet stoličiek a 4 očné zuby. Prvý sa začne prerezávať od približne 6 mesiaca života dieťaťa do zhruba 3. roka a začínajú vypadávať v období medzi 6 až 12 rokom.

Okrem estetickej funkcie plnia najmä žuvaciu a fonačnú funkciu a tiež podporujú správny vývoj sánky a čeľuste. Ak mliečny zub vypadne priskoro, môže sa trvalý zub posunúť a narásť na nesprávnom mieste, čo môže mať za následok krivé zuby v dospelosti.

Mliečny zub je na prvý pohľad na nerozoznanie od toho trvalého. Má korunku aj korene, rozdiel spočíva vo veľkosti dreňovej dutiny. Tá je v porovnaní s trvalým zubom rozsiahlejšia a má podstatne menej tvrdých tkanív. Mliečne zuby sú však aj menej mineralizované a tým pádom aj viac náchylné ku vzniku zubného kazu.

Zubný kaz je pre dieťa rovnako nebezpečný ako pre dospelých. Pokazené a neošetrené zuby sú akousi pomyselnou vstupnou bránou pre mnohé infekcie, ktoré sa tak šíria do celého organizmu. V neposlednom rade sú tiež bolestivé a spôsobujú deťom nemalé ťažkosti.

Príčiny vzniku zubného kazu

Zubný kaz spôsobujú baktérie a za jeho vznikom stojí viacero faktorov ako napríklad:

  • Zanedbaná zubná hygiena
  • Nedostatočný príjem tekutín
  • Zvýšená konzumácia sladkostí a celkovo sladkých jedál
  • Krivé zuby


Ako sa starať o mliečne zuby

Základným kameňom pri starostlivosti o mliečne zuby je ich pravidelné čistenie. S pravidelnou zubnou hygienou by ste mali začať už v útlom veku, aby ju dieťa bralo čo najprirodzenejšie a nerobilo mu to v budúcnosti problém.

Princíp čistenia zostáva rovnaký. Zuby umývajte ráno aj večer v podobe dvoch minút. Obzvlášť dôležité je ich čistenie pred spaním, kedy na nich, môže zostať cez noc cukor. Prvé vyrastené detské zúbky čistite mokrým gázovým štvorcom, ktorý je na čistenie ústnej dutiny batoľaťa ako stvorený. Približne v 1 roku života prichádza na rad aj zubná kefka, no zatiaľ len bez pasty. V približne 1,5 roku dieťaťa môžete skúšať pridávať aj zubnú pastu, ale len v obmedzenom množstve (asi vo veľkosti hrášku).

V približne v druhom roku života prichádza dieťa do veku, kedy si chce zuby čistiť samo. Nezakazujte mu to, dôležité však je, aby ste na záver chrup ešte dočistili. Pre deti je najvhodnejšia práve detská zubná pasta.

 

Kedy je vhodný čas na prvú návštevu zubára?

S prvou návštevou u zubára by ste rozhodne nemali otáľať. Je dôležitá pre dieťa nielen po zdravotnej stránke, ale aj po tej psychickej. Dieťatko sa v rámci preventívnej prehliadky oboznámi s jednotlivými úkonmi a lekár následne rodičom poradí čo robiť, aby predišli vzniku zubným kazom.

Aj mliečne zuby môžu byť pokazené. Oplatí sa ich plombovať? STOMALAB SWISS DENTAL

Je dôležité upozorniť, že na návštevu zubára by si rodičia mali vyhradiť čas každého pol roka. V prípade, že si rodičia všimnú, že niečo nie je v poriadku, návštevu by rozhodne nemali odkladať.

Liečba kazov a profylaxia

Asi nepovieme nič prekvapivé keď pripomenieme, že prevencia spočíva najmä v správnej zubnej hygiene, vhodnom stravovaní a základom je aj pravidelná preventívna prehliadka

Mimoriadne obľúbeným zákrokom je aj pečatenie zubov. Ide o akúsi ochranu žuvacích plôch pomocou špeciálneho materiálu. Pečatia sa predovšetkým stoličky, a to z toho dôvodu, že prichádzajú do kontaktu s potravou najčastejšie. Ide o zákrok, ktorý je absolútne bezbolestný.

Čo robiť ale v prípade, keď už zubný kaz vznikol? V prípade malých kazov je možné využiť bezbolestné ošetrenie pomocou ozónu, v prípade väčšieho kazu, už prichádza na rad vŕtanie a plombovanie. To však vie byť tiež pomerne bezbolestné, a to najmä vďaka lokálnej anestéze.

Je veľkou chybou aj zubár ponechá zub nezaplombovaný. Cez zubovinu sa totiž kaz veľmi rýchlo šíri do hĺbky a môžu tak vzniknúť ešte väčšie komplikácie. Pokazený mliečny zub sa neopravuje len v prípade, že už sa kýve.


» Prečítajte si tiež: Pečatenie zubov u detí: Čo to je a na čo slúži?

Zdieľať: