Ako sa správne starať o zubnú kefku

Azda ani nemusíme pripomínať, že najdôležitejším pomocníkom pri čistení zubov je práve zubná kefka. Používame ju každý deň najmenej dvakrát a jej hlavnou úlohou je vyčistiť náš chrup od zvyškov jedla a baktérií. Tie síce zmiznú z našich zubov, ale ostávajú na zubnej kefke. Čo s tým?


Ako efektívne vyčistiť zubnú kefku

Ak si myslíte, že zubnú kefku stačí po použití len opláchnuť pod tečúcou vodou, ste na omyle. Prúd vody síce zbaví vašu kefku zbytkov zubnej pasty, väčšina baktérií na nej však zostáva aj naďalej. Ak je kefka navyše zle vyplachovaná, baktérie, ktoré sa na nej množia, môžu byť pre vašu ústnu dutinu dokonca aj nebezpečné. Poradíme vám, ako ich odstránite čo najefektívnejšie.


„Prúd vody síce zbaví vašu kefku zbytkov zubnej pasty, väčšina baktérií na nej však zostáva aj naďalej. “

V prípade, že využívate klasickú zubnú kefku, môžete na čistenie používať aj ústnu vodu, ktorou si priebežne vyplachujete ústa. Tá odstráni zvyšky nielen z vašich úst, ale dezinfikuje aj vlákna kefky. Pri elektrických alebo sonických kefkách môžete tiež použiť ústnu vodu, použiť však môžete aj oveľa modernejšie zariadenia. Na mysli máme UV sanitizer, do ktorého len jednoducho umiestnite hlavice z kefky, a špeciálne žiarenie sa o všetko postará.

Ako sa správne starať o zubnú kefku Stomalab Swiss Dental

» Prečítajte si tiež:  Trápia vás citlivé zuby? Vyskúšajte toto

Ako často vymieňať?

Starostlivosť o kefku je veľmi dôležitá, lebo iba tak vydrží dlho v dobrej kondícii. To však neznamená, že keď sa o kefku staráte, nemusíte ju pravidelne vymieňať. Aká je ideálna doba jej výmeny? Ak ste odhadovali 3 mesiace, tipovali ste správne. Keď na nej však budete badať známky poškodenia alebo opotrebovania, urobiť to tak môžete aj skôr. V prípade, že si všimnete pokrútené vlákna, ktoré sa ohýbajú alebo dokonca vypadávajú alebo sú roztrapkané, sú tým prvotným znakom poškodenia. Týmto spôsobom sú zväčša poškodené kefky vplyvom nesprávnej techniky čistenia zubov. To isté platí aj pre hlavice elektrických a sonických kefiek a tiež zakaždým, keď prekonáte nejakú infekčnú chorobu.

» Prečítajte si tiež: Čo je sonická zubná kefka a oplatí sa do nej investovať?

Zdieľať: