Fakt alebo mýtus: Sú fluoridy v zubnej paste nebezpečné?

Sú ľudia, pre ktorých je rozhodujúca pri výbere zubnej pasty cena, iným naopak záleží najmä na jej zložení. V dnešnej dobe chcú mnohí z nás nielen dokonale čisté, ale aj krásne biele zúbky, na čo mnohí výrobcovia pást samozrejme prihliadajú. Viete, čo by nemalo chýbať vašej zubnej paste a kedy je najúčinnejšia? Tak to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.



Fluorid – áno či nie?

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé zubné pasty obsahujú fluoridy. Tie, podľa mnohých odborníkov, dokonale bojujú proti zubnému kazu a zároveň reminalizujú našu zubnú sklovinu, vďaka čomu jej poskytujú maximálnu ochranu pred zubným kazom. Fluorid má navyše aj silný antibakteriálny účinok. Vedeli ste však, že nie je fluorid ako fluorid? Presne tak.

Kým niektoré zubné pasty obsahujú fluorid sodný, iné zasa ten amínový ( aminofluorid ). Hoci oba spoľahlivo ochránia vaše zúbky pred nepríjemným zubným kazom, predsa len nie sú rovnaké. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Fluorid sodný je určený pre tých z nás, ktorí sú citlivejší a ich ústna dutina reaguje senzibilnejšie na rôzne podnety. K našej ústnej dutine sa totiž správa jemnejšie. To sa naopak o aminofluoride povedať nedá. Práve ten často stojí za vznikom rôznych infekcií. V ústach totiž vytvára kyslé prostredie. Spoznáte ho tak, že často pôsobí aj ako peniaca zložka. A to je práve jeden z dôvodov, prečo dokážu podráždiť sliznicu v ústnej dutine.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  Ako liečiť afty v ústach

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


Pozor na SLS

Zdá sa vám, že vaša pokožka je po použití niektorých sprchových géloch vysušená? Vinníkom môže byť vysoký obsah SLS, zjednodušene povedané sodium laurylu sulphata, vo vašom sprchovom géle. Ten sa okrem sprchových géloch nachádza aj v niektorých čistiacich prostriedkoch a tiež v zubných pastách. SLS napáda vrstvy leticínu v bunkách, čo má za následok napríklad aj podráždenie pokožky. Práve z tohto dôvodu by koncentrácia tejto látky nemala presiahnuť 2%. V opačnom prípade vám hrozí krvácanie ďasien a tiež vznik nepríjemných a často aj bolestivých áft. V ideálnom prípade by ste teda mali siahať po produktoch, v ktorých sa táto látka nenachádza.

Zdieľať: