Ako liečiť afty v ústach

Aj vás trápi biela bodka na ďasne, ktorej sa neviete zbaviť? Afty v ústach sú pomerne bežným javom v ústnej dutine takmer každého z nás. Toto zápalové ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u detí a ľudí v produktívnom veku. Sú afty nákazlivé a prečo vlastne vznikajú?

Ako vyzerajú afty v ústach

Afty patria medzi najčastejšie zápaly v ústnej dutine. Postihujú približne 20% obyvateľstva, pričom sa nevyhýbajú ani tým najmenším. Ide o pľuzgier miskovitého tvaru s bielym povlakom a s červeným okrajom, ktorý obvykle dosahuje veľkosť od 2 – 10 mm. Tieto bolestivé afty v ústach sa niekedy vytvoria len raz za život, no zvyknú sa vytvárať aj opakovane. Čo na afty v ústach pomáha, prečo vznikajú a sú vôbec nákazlivé?


„Postihujú približne 20% obyvateľstva, pričom sa nevyhýbajú ani tým najmenším.“



Príčiny vzniku

Hoci sú afty pomerne bežné, príčiny ich vzniku sa výrazne líšia.  Toto sú tie najčastejšie z nich:

Oslabená imunita

Imunita slúži na obranu tela proti všetkým škodlivinám, preto je nevyhnutné ju neustále posilňovať. Jej zanedbaním dochádza k alergickým reakciám, sennej nádche, astme či k rôznym ďalším ochoreniam, medzi ktorými sa nachádzajú aj spomínané afty. Imunitu oslabuje napríklad fajčenie, užívanie alkoholu, nedostatočný spánok a tiež úbytok vitamínov a minerálov.

Nedostatok vitamínov a minerálov

Aby sme boli zdraví, naše telo potrebuje dostatok vitamínov a minerálov. Ich nedostatok totiž veľmi rýchlo pocítite na vlastnej koži. Kritické je najmä zimné obdobie, kedy je výber ovocia a zeleniny na pultoch obchodov o niečo menší a tým pádom je neraz aj strava menej pestrá a teda aj bohatá na vitamíny.

Stres

Stres, najmä ten dlhodobý,  je častým spúšťačom mnohých ochorení. Ľudské telo totiž reaguje prehnanou autoimunitnou reakciou na baktérie, ktoré sa bežne vyskytujú v ústach. Stres navyše zhoršuje priebeh každého ochorenia, pretože zaťažuje organizmus.

Mechanické poškodenie

Afty veľmi často vznikajú aj vďaka mechanickému poškodeniu, ku ktorému najčastejšie dochádza pri čistení zubov. V ústach sa vám totiž vytvoria drobné ranky, ktoré sa infikujú baktériami či kvasinkami.

Hormonálne zmeny

Zaujímavosťou je, že afty sa vyskytujú častejšie u žien ako u mužov, čo je spôsobené aj zmenou hormónov, čo je zas úzko spojené práve s menštruačným cyklom. Afty v tehotenstve tiež nie sú ničím ojedinelým a to dokonca ani v prípadoch, keď ste ich nikdy predtým nemali.

Potraviny

Mnoho ľudí si spája vznik afty práve s určitý druhom potravín. Príliš horúce, citrusové alebo pikantné jedlá totiž dávajú ústnej dutine poriadne zabrať. Dôvodom ich vzniku však môže byť aj nesprávna diéta alebo užívanie niektorých druhov liekov.

Afty ako príznak ochorenia alebo poruchy

Afty zároveň môžu byť aj prejavom oveľa závažnejšieho ochorenia akým je napríklad reuma, Crohnova choroba či celiakia.


Sú afty nákazlivé?

Aft je neinfekčný zápal sliznice ( nie je to infekcia v ústach, takže afty rozhodne nie sú nákazlivé), ktorý nie je viazaný na prítomnosť zubov. Svoje o nich vedeli už Starovekí Gréci, ktorí ich označovali ako bolestivé a často sa opakujúce ochorenie ústnej dutiny. Boľavé pľuzgiere sa často objavujú práve na vnútornej strane líc, či vnútornej časti pier. Ničím nezvyčajným však nie je ani afta na ďasne, vyrážka na jazyku alebo podnebí.

» Prečítajte si tiež:  Čo pomáha na bolesť zubov.


Ako sa zbaviť afty

Ak sa pýtate, čo je dobré na afty v ústach, na internete nájdete množstvo rád starých materí. Ich domáca liečba na afty v ústach často spočíva najmä v potieraní propolisovou tinktúrou či cesnakom, a mimoriadne obľúbenými sú aj výplachy zo šalvie a repíka.

Lepším riešením je preto určite siahnuť po odbornejších metódach. Na mysli máme práve antimikrobálne ústne vody,  ktoré dokážu výrazne skrátiť dobu hojenia. Urýchliť to dokážu kortikosteroidné pastilky. Vaše problémy by však mali ustúpiť aj samé do 10 – 14 dní.

Aj keď afty nepatria medzi závažné ochorenia, vedia byť veľmi nepríjemné. Spôsobujú totiž bolesť aj pri bežných činnostiach akými sú pitie, jedenie či čistenie zubov. Hoci vo väčšine prípadov odznejú aj samé, existujú aj prípady, kedy je na mieste navštíviť buď všeobecného lekára alebo stomatológa. Návštevu zvažujte ak:

  • afty nezmiznú ani po dvoch týždňoch a ich stav sa nezlepšuje
  • v prípade, že sa vám tvoria opakovane
  • sú veľmi bolestivé ( v niektorých prípadoch vám totiž lekár nasadí antibiotiká)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Náš tip: Afty sa však rozhodne nedotýkajte jazykom a už vôbec nie špinavými rukami. Hoci mnohé domáce recepty na afty hovoria o potieraní slivovicou, my to rozhodne neodporúčame. Silný alkohol totiž vypáli nielen mikroorganozmy, ale taktiež spáli sliznicu. Vyhýbajte sa tiež korenistým, sladkým či kyslím jedlám, ktoré by mohli pľuzgier podráždiť, a tak aj predĺžiť dobu liečenia.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


Ako liečiť afty u detí

Afty alebo aftózna stomatitída, patria medzi veľmi časté problémy mnohých detí. Medzi rizikové faktory nepochybne patrí aj nízka hygiena, ktorá je typická pre menšie deti, ktoré si často vkladajú do úst nielen ruky, ale aj rôzne predmety a hračky. Čo pomáha na afty u detí?

Afty sú zápalové ochorenie a u detí sa objavujú najmä v mladšom veku. Môže za to aj fakt, že ich imunitný systém ešte nie je dostatočne vybudovaný na to, aby bol odolný. Rizikovými faktormi môže byť aj nedostatok vitamínu B, železa, zinku alebo vápnika. Čo na afty zaberá? Asi nebudete prekvapení, keď povieme, že postup je veľmi podobný ako pri dospelých.

V prvom rade obmedzte dráždivé a rizikové vplyvy medzi ktoré patria napríklad citrusové plody či sladené limonády. V nasledujúcom kroku zabezpečte dieťaťu dostatočný prísun vitamínov a na mieste sú aj výplachy z harmančeka, repíka či šalvie. Tak, ako to pri mnohých ochoreniach býva, aj tu je najlepšia prevencia. Dbajte preto o zvýšenú hygienu nielen ústnej dutiny dieťaťa, ale aj hračiek a predmetov, ktoré sú voľne dostupné.

» Prečítajte si tiež:  Viete, čo škodí našim zubom najviac? Cukríky to nie sú.

Zdieľať: