Koľko trvá bolesť po vytrhnutí zuba a čo robiť?

Všetci, ktorí zažili trhanie zuba na vlastnej koži veľmi dobre vedia, že nejde o zrovna príjemný stomatologický zákrok. Menšia či väčšia bolesť zubov je celkom bežná. Ako dlho však trvá bolesť po vytrhnutí zuba a aký je proces hojenia?


Ako prebieha vytrhnutie zuba


Trhanie zuba, odborne nazývané aj extrakcia zuba, je chirurgický úkon, pri ktorom stomatológ mechanicky odstráni zub zo zubného lôžka. Ide však o poslednú možnosť za predpokladu, že poškodený zub nie je možné nijakým spôsobom zachrániť. Ak však zubár pristúpi k takémuto úkonu, nevešajte hlavu. Ide síce o nie zrovna príjemný zážitok, avšak moderná medicína dokáže divy. A ak k tomu pripočítame správnu domácu starostlivosť, hojenie rany po extrakcii zuba bude mať lepší priebeh. Odporúča sa napríklad:

 • máte plánovanú extrakciu zuba? tak sa pred zákrokom poriadne najedzte. Vaše telo si tak s prípadnou bolesťou poradí o niečo ľahšie,
 • pred zákrokom si nezabudnite ani poriadne vyčistiť zuby. Môžete tak zabrániť prípadnému zápalu,
 • máte plánovanú extrakciu zuba? tak sa pred zákrokom poriadne najedzte. Vaše telo si tak s prípadnou bolesťou poradí o niečo ľahšie,
 • pred zákrokom si nezabudnite ani poriadne vyčistiť zuby. Môžete tak zabrániť prípadnému zápalu,

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež: Zuby múdrosti vedia narobiť nemalé problémy. Kedy navštíviť zubára?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Čo robiť po extrakcii zuba

Ak sa pýtate, či bolí trhanie zuba, tak odpoveď znie nie. Dnešná medicína je naozaj na vysokej úrovni, dôsledkom čoho môžete využiť buď lokálnu alebo celkovú anestéziu. Je však veľmi pravdepodobné, že vás zastihne bolesť po extrakcii zuba. Nebojte sa. Aj tu existuje hneď niekoľko spôsobov, vďaka ktorým ju dokážete buď úplne utíšiť, alebo aspoň zmierniť. Vyskúšať môžete napríklad:

 • ihneď po odznení lokálnej anestézie prikladajte na opuchnuté líce studený obklad,
 • na konzumáciu zvoľte skôr mäkké alebo kašovité jedlá,
 • ak ste fajčiar, túto neresť si na čas odpustite. Dym z cigarety totiž ranu dráždi a tak aj spomaľuje jej hojenie,
 • alkohol musí tiež pre vás zostať tabu,
 • na utíšenie bolesti môžete siahnuť aj po lokálnych analgetikách

Nie je ničím nezvyčajným, že bolesť zuba môže sprevádzať aj bolesť sánky. Ide o normálny jav, ktorý nastáva pri náročnejšom trhaní jedného alebo viacerých zubov. Trvať by mala maximálne deň-dva, v prípade, že táto bolesť neustáva ani nasledujúce dni, mali by ste okamžite kontaktovať svojho stomatológa, ktorý vylúči závažnejší problém, akým môže byť zápal okostice ( často nesprávne nazývaný aj zápal okostnice ) alebo iné možné komplikácie, ktoré si vyžadujú dodatočnú liečbu.

» Prečítajte si tiež: Zubný mostík: Aká je jeho cena, postup a životnosť.


Zápal po vytrhnutí zuba

Ak bolo trhanie zuba náročné, môže vás zastihnúť komplikácia v podobe zapáleného zubného lôžka. Môže sa stať v prípade, že sa lôžko po extrakcii nevyplnilo krvnou zrazeninou alebo sa krvná zrazenina síce vytvorila, ale rýchlo sa vyplavila alebo jednoducho rozpadla, no jednou z možných príčin je aj hnisavý zápal. Na svedomí ho môže mať napríklad zlomený koreň zuba, ktorý nedopatrením zostal v zubnom lôžku.


Ako dlho trvá bolesť po extrakcii zuba

A koľko trvá bolesť po vytrhnutí zuba? Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Je to samozrejme veľmi individuálne a záleží od mnohých faktorov, medzi ktoré patrí napríklad:

 • druh a miesto samotnej extrakcie
 • dôvod vytrhnutia zubu
 • od schopnosti regenerácie vášho organizmu

Celkovo však platí, že hojenie rany po exktrakcii zuba trvá v priemere u dospelého človeka 4 – 6 týždňov, postup je pritom nasledovný. Najskôr sa vám zahojí ďasno, hojenie kosti nastáva až v ďalšej fáze. Nebojte sa, aj keď hojenie trvá niekoľko týždňov, neznamená to, že rovnakú dobu budú trvať aj vaše bolesti.

Zdieľať: