Zuby múdrosti vedia spôsobiť nemalé problémy. Kedy treba navštíviť zubára?

Prerezávanie zubov múdrosti nám vie niekedy narobiť nemalé problémy. Preto, ak vás trápi bolesť zuba, návštevu zubára rozhodne neodkladajte. Extrakcia osmičky síce môže pôsobiť desivo, zanedbanie tohto problému vám môže nerobiť veľké starosti. Poďme sa spolu pozrieť na to,  čo vytrhnutie zuba múdrosti so sebou obnáša.

Čo je zub múdrosti

Zuby múdrosti sú z hľadiska funkčnosti prakticky absolútne nepotrebné. Vyznačujú sa zväčša atypickým tvarom, rôzny počet koreňov a nie je ničím zvláštnym, ak sú ešte aj rôzne zahnuté či inak poprepletané. Na čo ich teda máme?

Kedysi boli osmičky pre človeka naozaj veľmi potrebné. Hovoríme o období, kedy ľudia prijímali prevažne tepelne neupravovanú stravu, ktorá bola neraz aj mimoriadne tvrdá, dôsledkom čoho boli zuby nevyhnutné na dôkladné rozžutie potravy. V tom čase im však osmičky nerobili taký problém, ako je tomu dnes. Naši predkovia mali totiž oveľa väčšie čeľuste ako máme my dnes, preto sa bez najmenších problémoch zmestili do zubných oblúkov.  


Prerezávanie zubov múdrosti

Prerezávanie zubov múdrosti zväčša patrí medzi tie bolestivejšie záležitosti. Často je totiž sťažené. Kedy rastú zuby múdrosti? Dochádza k tomu medzi 17. a 21. rokom života, je to však veľmi individuálne a môže sa to udiať aj oveľa skôr, alebo naopak, oveľa neskôr. Nech je to tak, či onak, takmer v každom prípade je neraz sprievodným javom práve bolesť zuba múdrosti.

Zub múdrosti, často označovaný aj ako osmička, zvykne bolieť už pri samotnom prerezávaní a príčiny prečo je tomu tak, sú hneď dve. Zub múdrosti sa totiž začína vyvíjať v ležatej polohe, vzpriami sa až oveľa neskôr. Existuje mnoho prípadov, že sa zub nevzpriami vôbec, a tak zostane neprerezaný, alebo sa prereže len čiastočne. Prečo je tomu tak? Dôvod je prostý. Zub múdrosti totiž nemá v ústach dostatok miesta na prerezanie.  


Zub múdrosti a bolesť sánky

Nesprávne uložené alebo nie dostatočne prerezané zuby múdrosti sú veľmi často zdrojom nepríjemnej bolesti a tiež veľmi intenzívnej bolesti sánky, s ktorou sa spája aj problém pri prežúvaní či prehĺtaní potravy. Tento jav je žiaľ veľmi častý najmä vtedy, ak je zub nesprávne otočený a je prerezaný len čiastočne a sliznica prekrýva iba časť žuvacej plochy. Nepokrytý priestor sa stáva živnou pôdou pre zvyšky potraviny, a teda baktérie, a stáva sa tak príčinou nepríjemnej bolesti sánky. A ako dlho rastie zub múdrosti? S väčšími či menšími prestávkami niekedy aj niekoľko rokov.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež: Neignorujte krvácanie ďasien. Môžete prísť o všetky zuby.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


Zub múdrosti a uzliny

Pri nesprávnom prerezávaní môžete bolesť zuba múdrosti pozorovať aj na lymfatických uzlinách, ktoré sa stávajú citlivými a môžu dokonca aj opuchnúť. V tomto stave nie je ničím nezvyčajným ani zvýšená teplota. Príčina tejto bolesti je pritom rovnaká, ako v prípade vyššie.  Problémom je len čiastočné prerezanie korunky, kde sa do odkrytých priestorov dostávajú zvyšky potravy, ktoré sú zas pri nedostatočnej hygiene strojcom baktérií. Ak sa pýtate, čo na bolesť zubu múdrosti, odpoveď znie jednoznačne. Ak vás trápi bolesť zuba múdrosti, čo najskôr navštívte svojho stomatológa, ktorý vám poskytne odbornú pomoc.


Extrakcia zuba múdrosti: Áno či nie?

Na to, aby vaše zub vyrástli správne a rovnako tak aj slúžili, treba sa o ne starať rovnako, ako o zvyšok vášho chrupu. Väčšina však toto šťastie nemá a zuby múdrosti im spôsobujú nemalé problémy. V tom prípade je však nevyhnutné tieto osmičky chirurgicky odstrániť. Výborným pomocníkom je napríklad RTG, vďaka ktorému ich stomatológ presne lokalizuje a následne zhodnotí ich stav aktuálneho prerezania, a teda, či sa zub prerezáva správnym smerom, alebo je potrebné trhanie zubu múdrosti. A ako prebieha trhanie zubov múdrosti? To prebieha veľmi podobne, ako je tomu pri ostatných zuboch, existujú však aj komplikované prípady, kedy je nevyhnutné zub rozrezať na niekoľko menších častí, ktoré sa následne vytrhávajú jednotlivo. Tento zákrok sa nazýva osteonómia.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež: Čo pomáha na bolesť zubov?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


Po vytrhnutí

Zuby múdrosti je možné odstrániť buď chirurgicky alebo potom klasickou extrakciou. Rozdiel je v tom, že kým pri chirurgickom zákroku je nevyhnutné ranu zašiť, pacient môže jesť kašovité jedlá už po pár hodinách po zákroku. V oboch prípadoch však zubár pacientovi predpíše lieky na tlmenie bolesti, v horších prípadoch dokonca antibiotiká.

Okrem liekov vám tiež pomôže prikladanie studených obkladov, ľadu či napríklad odvarov z harmančeku. Tesne po zákroku sa tiež neodporúča fajčiť a piť alkohol, ktoré podporujú krvácanie a tiež predlžujú hojenie rany.

Zdieľať: