Neignorujte krvácanie ďasien. Môžete prísť o všetky zuby

Zapalené, resp. krvácajúce ďasná sú považované za najčastejší zápal v ľudskom tele. Mnohí pacienti však tento stav neraz podceňujú, vďaka čomu si koledujú o poriadny problém.  Neliečený zápal ďasien – gingivitída – totiž môže prerásť až do parodontitídy, a teda chronického zápalového ochorenia parodontu.

Krvácanie ďasien – PRÍČINY

Podľa štatistík je najčastejšou príčinou zápalu ďasien zubný povlak, ktorý sa tvorí na našich zuboch v dôsledku nedostatočnej alebo zanedbanej ústnej hygieny. Na zuboch a zubných náhradách zostávajú po každom jedle baktérie. Tie postupom času začnú produkovať jedovaté látky, ktoré následne spôsobia zápal, začervenanie opuch a tiež krvácanie z ďasien. V prípade, že nie je zubný povlak odstránený včas, riskujete vážny problém, ktorý môže neraz viesť až k parodontitíde. Krvácanie ďasien však môže mať aj ďalšie príčiny, medzi ktoré patria:

  • Choroby krvi a väziva
  • Ochorenie pečene a obličiek
  • Cukrovka
  • Hormonálne zmeny (tehotenstvo, puberta … )
  • Rádioterapia a chemoterapia
  • Podvýživa
  • Nedostatok vitamínu C
  • Bakteriálne infekcie
  • Herpes
  • Fajčenie

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zápal ďasien –  PRÍZNAKY

Neodstránený zubný povlak vie neraz spôsobiť nemalé komplikácie. Baktérie, ktoré sa množia v ústnej dutine totiž dokážu ublížiť nielen sklovine ( zubný kaz ), ale vedia napadnúť aj ďasná. Azda najviac viditeľným prejavom zápalu ďasien je práve krvácanie ďasna, ktoré je často aj napuchnuté a boľavé. Práve z tohto dôvodu je krvácanie z ďasien často označované aj ako akýsi „predstupeň“ parodontitídy, ktorá môže viesť až ku strate zubov. Zápal ďasien je tiež pomerne častá príčina zápachu z úst.

» Prečítajte si tiež: Trápi vás zápach z úst? Možno máte vážny problém.

Čo na zapálené ďasná

Čo pomáha na zápal ďasien? Ešte predtým, než sa začneme strašiť všetkými možnými scenármi, je potrebné sa zamyslieť nad tým, či je vaša zubná hygiena naozaj dostačujúca. Liečba zápalu ďasien je totiž pomerne jednoduchá, alfou omegou je dôkladná ústna hygiena. Siahnuť pritom môžete aj po rôznych prípravkoch, medzi ktoré patrí napríklad zubné pasty na krvácajúce ďasná a službu vám urobí aj ústna voda na zapálené ďasná. Nezabúdajte, vďaka precíznemu čisteniu by malo nepríjemné krvácanie do dvoch týždňov ustúpiť.


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

POZOR: Nepravidelné krvácanie či zápal ďasna pri zube je však jasným znakom toho, že by ste mali vyhľadať pomoc dentálnej hygieničky.  Dentálna hygiena hrá totiž kľúčovú rolu pri liečbe zápalu ďasien a samozrejme tiež v prevencii.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


V prípade, že vaše problémy pretrvávajú, na mieste je opätovná návšteva buď dentálnej hygieničky, alebo vášho stomatológa. Ten vám stanoví presnú liečbu, vďaka ktorej predídete už oveľa vážnejším ochoreniam medzi ktoré nepochybne patrí aj spomínaná parodontitiída.  Zvýšená kývavosť zubov totiž neraz vedie až k ich strate, čo pre ich majiteľa znamená nielen estetický problém, ale aj zhoršenú kvalitu žuvania.

Ako prechádzať zápalu ďasien

Ako to tak býva pri mnohých ďalších ochoreniach, aj tu je najdôležitejšia prevencia. Len pravidelné a dôkladné čistenie vám totiž dokáže zaručiť zdravý úsmev bez bolesti. Okrem toho dbajte na to, aby ste menili zubnú kefku každé 2 – 3 mesiace a tiež vždy po prekonaní infekčného ochorenia ako napríklad chrípky.

Po každom jedle si preplachujte ústa čistou vodou, ktorá zriedi kyseliny v ústach a odplaví zvyšky stravy, a tiež nezabúdajte na pravidelnú dentálnu hygienu.

Zdieľať: