Trápi vás zápach z úst? Možno máte vážny problém

Možno ste to nevedeli, ale nepríjemný hnilobný zápach z úst nespôsobuje len nesprávne čistenie zubov či pokazené zuby. Príčina zápachu z úst môže byť totiž oveľa závažnejšia. Zápach z úst – halitóza –  je problém, ktorý z času na čas potrápi každého z nás. Podľa prieskumu postihuje až jedného zo štyroch ľudí. Poďme sa spolu pozrieť na naj častejšie príčiny zápachu z úst.


Ako sa zbaviť zápachu z úst


  • Čistíte si jazyk?

Najčastejšími príčinami zlého dychu  sú baktérie žijúce na povrchu nášho jazyka, najmä v jeho zadnej časti. Čistíte si pravidelne jazyk? Nie? Tak potom zaraďte do klasickej rannej a večernej rutiny aj čistenie jazyka a výsledky spozorujete už o pár dní. Jazyk si môžete čistiť buď kefkou alebo škrabkou a službu vám spraví aj ústna voda.

Ako sa zbaviť zápachu z úst Stomalab Swiss Dental

Okrem pravidelnej starostlivosti, ktorú je potrebné absolvovať každé ráno a večer, je na mieste aj dentálna hygiena.


  • Príliš veľa hovoríme

Nezastavia sa vám celý deň ústa? Možno ste to nevedeli, ale aj dehydratácia ústnej dutiny, ktorá vzniká aj nadmerným rozprávaním, zvyšuje riziko zlého dychu. Sliny totiž pomáhajú odplaviť baktérie, ktoré stoja za jeho vznikom.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo náš dych nie je ráno zrovna najsviežejší? Počas spánku sa totiž prietok slín zníži. Náchylnejší na nepríjemný zápach z úst sú preto najčastejšie ľudia, ktorí pracujú so svojim hlasom ako napríklad pracovníci call centra či učitelia. Čom pomáha na zápach z úst? Ak máte podobný problém, snažte sa aspoň dodržiavať pravidelný pitný režim.

  • Diabetes a niektoré druhy liekov

Zápach z úst môže byť vyvolaný aj oveľa závažnejším ochorením, ako je napríklad cukrovka. Za jeho vznikom totiž môžu stáť aj chemikálie v krvi. Napríklad diabetes dodáva dychu mdlý, sladký zápach, pri problémoch s pečeňou zas môže ísť o zatuchnutý pach a pri problémoch s obličkami môžete cítiť rybinu. Rovnaký problém môže vzniknúť aj počas užívanie niektorých typov liekov. Ide najmä o tie, ktoré vysušujú našu ústnu dutinu ako antihistaminiká, antidepresíva či lieky na krvný tlak.

  • Žalúdočné vredy

Trápiť vás môže aj zápach z úst zo žalúdka. Za všetko môže baktéria s názvom Helicobacter pyroli, ktorú má v žalúdku až 40% populácie. Táto baktéria je spájaná najmä s vznikom žalúdočných vredov a tiež zápachu z úst.


» Prečítajte si tiež: Ako sa správne starať o zubnú kefku

  • Problém s nosovými dutinami

Ak sa pýtate, ako odstrániť zápach z úst, zamyslite sa aj nad tým, či nemôžu za to napríklad chronické zápaly prínosových dutín.  Liečba je v tomto prípade pomerne jednoduchá, stačí, ak použijete nosový sprej, ktorý zníži zápal a postará sa aj o nepríjemný dych.

  • Tabakové výrobky

Tabakové výrobky, resp. fajčenie, zanecháva pach nielen na oblečení každého fajčiara, ale aj v jeho ústnej dutine. Nikotín tiež môže spôsobovať ochorenie ďasien, ktoré tiež stojí za nepríjemným zápachom.

  • Zápach z úst u detí

Zápach z úst môže byť spôsobený aj prítomnosťou cudzieho telesa, ktoré napríklad uviazlo v nose. Presne takto môže vzniknúť zápach z detských úst. Ak náhodou spozorujete niečo podobné, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

Zdieľať: