Starajte sa o svoje telo aj počas zimných mesiacov

Starostlivosť o naše telo je dôležitá v každom ročnom období. Naša pokožka a vlasy, rovnako ako i zdravie, potrebujú našu pozornosť aj v zime. Čo všetko by ste mali v zimných mesiacoch svojmu organizmu dopriať, aby sa vám odvďačil odolnosťou voči chorobám i príťažlivým vzhľadom?


Vzhľad pleti odráža to, čo jeme a ako sa cítime

Cítite sa počas zimným mesiacov unavene? Ste často prechladnutá a dlhé noci spolu so zachmúreným počasím pôsobia neblaho na vašu náladu? Aby ste sa opäť cítili sviežo, nemusíte čakať na prvé jarné slnko. Stačí, ak doprajete svojmu organizmu dostatok pohybu, vitamínov a minerálov.

Zaraďte preto do svojho jedálnička viacero druhov zeleniny a ovocia. Prínosom sú tiež niektoré ďalšie potraviny. Pre zdravie vašej pleti a na podporu imunity by ste si mali dopriať najmä:

  • Vitamín A. Zaručí vám pevnú a pružnú pokožku a zdravé oči. Vyskytuje sa v paprike, mrkve, vaječnom žĺtku, brokolici, hovädzom mäse, špenáte aj mlieku.
  • Betakarotén. Je významným antioxidantom, ktorý chráni pokožku pred pôsobením voľných radikálov, podporuje odolnosť slizníc aj celého tela. Nachádza sa v ovocí a zelenine oranžovej a žltej farby, napríklad mrkve a marhuliach.
  • Vitamíny skupiny B. Vitamíny B2, B3 a B5 prispievajú k regenerácii tkanív a pomáhajú chrániť organizmus pred zápalom. Nájdete ich vo vajciach, mliečnych výrobkoch, orechoch, strukovinách a celozrnných výrobkoch. V tejto skupine vitamínov sa nachádza tiež dôležitý bojovník proti infekciám – vitamín B6. Obsahuje ho kuracie mäso, ryby a zelená zelenina.
  • Vitamín C. Tento vitamín neocení len vaša imunita. Pôsobí proti hnedým fľakom na pokožke, napomáha jej regenerácii a chráni ju pred škodlivými vplyvmi. V zime nájdete dostatok vitamínu C v citrusoch, kyslej kapuste, brokolici a kivi.
  • Vitamín D. Nedostatok vitamínu D pôsobí negatívne na imunitu a náladu. Chýba vám v zime slnko? To sa vás možno len vaše telo usiluje upozorniť na nedostatok vitamínu D. Doplniť si ho môžete vo forme výživového doplnku.
  • Vitamín E. Je významným antioxidantom, chráni pokožku pred dehydratáciou, spomaľuje starnutie buniek a prospieva očiam. Vyskytuje sa v paradajkách, brokolici, mrkve, špenáte a slnečnicových semienkach.
  • Vitamín K. Trápia vás tmavé kruhy a opuchy pod očami? Potom vám pomôže vitamín K. Vyskytuje sa v mlieku, syroch a fermentovaných potravinách.



Zdravá pleť zvonku aj zvnútra

Komplexná starostlivosť o telo zahŕňa tiež starostlivosť pokožku a vlasy, ktorá ich ochráni pred vplyvom mrazu, vetra a náhlych zmien teploty. V zime je dôležitá najmä hydratácia a výživa.

Vlasom preto doprajte vyživujúce masky a kondicionéry. Ak je to možné, po umytí ich nechajte len voľne vyschnúť. Fénovanie, kulmovanie alebo žehlenie ich vysúša. Pleť a pokožka celého tela ocenia v tomto období mastnejšie a výživnejšie krémy s obsahom vitamínov A a E. Vhodné sú produkty s obsahom prírodných olejov. Kvalitnú kozmetiku na starostlivosť o celé telo nájdete v internetovom obchode Elnino. Pri nákupe nezabudnite využiť Elnino zľavový kód, vďaka ktorému zaplatíte menej.

Starostlivosť o oči v zime

Špeciálnu pozornosť vyžadujú v zime aj oči. A nielen preto, že sa vo vykúrenom prostredí rýchlo vysúšajú. Ak trávite veľa času pri obrazovke počítača, mali by ste myslieť na ich ochranu pred modrým svetlom. Počas slnečných dní nezabudnite na slnečné okuliare. Zvlášť, ak je všade okolo vás biela snehová prikrývka, ktorá odráža slnečné lúče. Slnečné a lyžiarske okuliare, okuliare na počítač aj dioptrické okuliare si zaobstaráte lacnejšie, ak využijete eyerim zľavový kód.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  Čo pomáha na afty v ústach

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….



Starostlivosť o zuby v zime

Na záver nemôžeme zabudnúť ani na náš chrup. Vedeli ste, že dentínová hypersenzitivita, nazývaná aj citlivosť zubov, je pomerne bežným javom, ktorý zrejme občas potrápil každého z nás od 20 – 50 roku života. Ide o závažný zdravotný problém, ktorý nastáva v dôsledku obnaženia mäkkšej vnútornej časti zuba, nazývanej aj dentín. V momente, ako sa dentín obnaží, reagujeme bolestivo nielen na studené nápoje a jedlá, ale napríklad aj studený vzduch. Ide o krátku ostrú bolesť. Ak vás trápi podobný problém, neváhajte sa obrátiť na svojho zubára. Príčiny citlivých zubov môže byť hneď niekoľko. Vzniknúť môžu buď:

  • opotrebovaním skloviny, k čomu môže nastať v dôsledku škrípania zubov alebo ich príliš častého umývania
  • dôsledkom ustupovania ďasien, ktoré môže vzniknúť pre ochorenie ďasien alebo tiež kvôli necitlivému čisteniu zubov.

V prípade, že vás trápia podobné problémy, neváhajte sa obrátiť na odborníkov, ktorý vám ochotne pomôžu vyriešiť váš problém.

Zdieľať: