Trápi vás kývajúci zub? Takto možno nevypadne

Zuby nás dospelých, resp. tie trvalé, sú navrhnuté tak, aby nám slúžili počas celého života. Ich strata preto vôbec nepredstavuje len estetický problém, prišli by sme najmä o ich funkčnú stránku. Našťastie žijeme v dobe, kedy vďaka včasnej prevencii dokážeme neraz tomuto vypadnutiu zabrániť. Poďme sa pozrieť, ako na to.

Prečo sa mi kýve zub?

Príčiny tzv. voľných zubov môžu byť rôzne, najdôležitejšie je prísť na to, ktorá z nich stojí za práve vašim uvoľnením zubom. Iba tak totiž môžete zabrániť jeho predčasnej strate. Poďme si pozrieť tie najčastejšie z nich.


Ochorenie ďasien

Jednou z najčastejších príčin kývania a neskôr aj vypadnutia jedného alebo viacerých zubov je práve ochorenie ďasien. Počiatočné štádium tohto ochorenia nazývame aj gingivitída a ide o mierne ochorenie ďasien, ktoré je liečiteľné, neradno ho však podceniť. Pri jej zanedbaní si totiž môžete privodiť oveľa závažnejšie a najmä nezvratné ochorenie, ktoré je jednou z najčastejších príčin vypadávania zubov u dospelých – parodontitídu. Aké sú teda hlavné príznaky gingivitídy a čo robiť, ak ich na sebe spozorujete?

  • Krvácajúce ďasná

Jeden z najčastejších príznakov ochorenia ďasien je práve ich krvácanie. To môžete spozorovať nielen na zubnej kefke po čistení zubov, ale aj na zubnej niti. Zdravé ďasná nekrvácajú, preto ak spozorujete krv, rozhodne ju neignorujte. Môže ísť práve o prvé známky ochorenia ďasien.

  • Zápach z úst

Halitóza, resp. zápach z úst, je pomerne častý problém. Spôsobovať ho môžu nielen potraviny, ktoré ste práve skonzumovali, ale tiež nedostačujúca starostlivosť o vaše zuby a ďasná, a teda aj počiatočné štádium gingivitídy. Baktérie, ktoré sa v našich ústach nachádzajú práve pri tomto ochorení, totiž pri rozklade jedla vylučujú nevábny zápach, ktorý vám môže veľa napovedať.

  • Opuchnuté a ustupujúce ďasná

Viete, ako majú vyzerať zdravé ďasná? Neviete? Tak vám trošku napovieme. Majú byť ružové a pevné. Sú také aj vaše? Tak sa bežte pozrieť do zrkadla. Ak sú červené, zdurené alebo nebodaj opuchnuté, môže ísť o prvé známky ochorenia ďasien a mali by ste im začať venovať väčšiu pozornosť. Pozornosť by ste mali venovať aj tomu, či sa nezačínajú odťahovať od vašich zubov. Tento stav nazývame aj ustupujúce ďasná. Ďalšou známkou môže byť aj zvýšená citlivosť zubov.

Spozorovali ste na sebe nejaký z týchto príznakov? Tak potom by ste sa mali čo najskôr obrátiť na vášho zubára, ktorý vám poradí vhodnú liečbu. Na mieste by rozhodne bola aj dentálna hygiena.


Zubný kaz

Zubný povlak reaguje s cukrami jedla, ktoré konzumujete, dôsledkom čoho sa vo vašich ústach vytvárajú kyseliny, ktoré nielen zožierajú vašu zubnú sklovinu, ale spôsobujú v nej rôzne dutinky a otvory, ktoré ak stomatológ včas neodstráni, môžu viesť až ku strate zubu.



Zranenie

Ku strate zubu môže samozrejme prispieť aj zranenie. Poškodenému alebo rozštiepenému zubu totiž hrozní nielen riziko vzniku zubného kazu, ale aj jeho straty. Takýto zub by preto mal byť okamžite ošetrený. Trhliny v zubnej sklovine totiž môžu spôsobovať rôzne infekcie, ktoré v konečnom dôsledku vedú práve k strate zubu.

Zdieľať: