Trápi vás neznesiteľná bolesť ďasien? Toto sú jej možné príčiny

Bolesť zubov a ďasien zažil už aspoň raz v živote každý z nás. Preto azda nikoho neprekvapí, keď povieme, že ide o pomerne nepríjemný pocit, ktorý vám na radosti určite nepridá. Príčin, prečo je tomu tak, je naozaj mnoho. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo bolesť ďasna zvyčajne spôsobuje a tiež na to, čo vás jej zbaví.



Bolesť ďasien – príznaky

Nielen boľavé zuby sú jasným príznakom toho, že v našej ústnej nie je niečo v poriadku. Ide o pomerne nepríjemnú, neraz až neznesiteľnú bolesť, ktorá môže byť veľmi intenzívna a prenikavá, pričom vyrážať môže až do sánky. Bolesť ďasna môže byť pritom lokalizovaná nad aj pod zubom alebo tiež medzi zubami a sprevádzať ju môže napríklad opuch, začervenanie alebo dokonca krvácanie ďasien. Poďme sa pozrieť na to, čo tento stomatologický problém vlastne spôsobuje.


Bolesť ďasna – príčiny



Poznáme niekoľko zásadných Nielen boľavé zuby sú jasným príznakom toho, že v našej ústnej nie je niečo v poriadku. Ide o pomerne nepríjemnú, neraz až neznesiteľnú bolesť, ktorú najčastejšie spôsobuje práve:

  • Stres
  • Fajčenie
  • Vážne zdravotné ochorenia ako cukrovka či osteoporóza
  • Zubný kameň a povlak, ktoré vzniká dôsledkom nesprávnej ústnej hygieny
  • Zanedbané preventívne prehliadky
  • Hormonálne zmeny, ktoré sú časté napríklad v tehotenstve, v puberte alebo aj v menopauze


    Dôsledkom všetkých týchto faktorov sa môže u vás objaviť:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež: Krvácanie ďasien neignorujte. Môžete prísť o všetky zuby.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Parodontitída

Jedným z najväčších strašiakov stomatológií je práve parodonttitída, často nesprávne nazývaná aj paradentóza. Tá vám hrozí najmä v prípade, ak zápal zuba zanedbáte. Toto ochorenie je spôsobené najmä nedostatočnou ústnou hygienou a ide o ochorenie, pri ktorom sa vám oslabujú vlákna, ktoré spájajú vaše zuby s kosťou. V praxi to znamená to, že zuby sa vám postupom času začnú uvoľňovať, dokonca môžu zaťať vypadávať.

Nebojte sa, ani v tomto prípade stále nič nie je stratené. Bude si to však vyžadovať dostatok trpezlivosti a najmä disciplíny. Nevyhnutná je tiež návšteva odborníka, kde vám zubár presne stanoví liečbu, tu však treba podotknúť, že to nebude beh na krátke trate.


Hnisavý zápal ďasien


Hnisavý zápal ďasna, resp. ďasien môže mať síce mnoho príčin, jednou z tých najhlavnejších je ale zlá ústna hygiena. Práve vtedy sa totiž zvyšky jedla zasekávajú v zuboch a v medzizubných priestoroch, dôsledkom čoho sa tam začínajú hromadiť baktérie.

Ak máte podozrenie, že máte práve zápal ďasien, určite okamžite navštívte svojho stomatológa, v opačnom prípade si koleduje už o hore spomínanú parodontitídu. Medzi nepríjemné príznaky zápalu ďasien napríklad patrí už aj krvácanie ďasien a možný je tiež aj hnis. Nemusíte sa však ničoho obávať, stomatológ vám určite odporučí správnu liečbu, vďaka ktorej sa tohto problému zbavíte raz-dva. Pomôcť si však môžete aj sami, stačí, ak začnete pravidelne používať zubnú niť a presedláte na kefku s mäkkými štetinkami.


Potrápiť vás môžu aj zuby múdrosti


Prekvapiť vás môže aj bolesť ďasien celkom vzadu. Ak máte podobný problém, spôsobovať ho môžu napríklad práve sa prerezávajúce zuby múdrosti. Tie sa prerezávajú o čosi neskôr a rastú naozaj veľmi pomaly – práve z tohto dôvodu môže tento proces trvať aj niekoľko rokov. Aj v tomto prípade urobíte najlepšie, ak navštívite zubného lekára, ktorý vám pomôže tento proces urýchliť.



Abces zuba


Zubný abces, alebo aj hnisavý vačok, je ďalším možným ochorením ústnej dutiny, ktorý je spôsobený nesprávnou, alebo tiež aj nedostatočnou ústnou hygienou. Ide totiž o bakteriálnu infekciu, ktorá sa môže vyskytnúť na rôznych miestach zuba od špičky až po koreň a pri neliečenom stave môže byť až život ohrozujúca. A ako spoznáte, že vás trápi práve zubný abces? Ide o pulzujúcu bolesť zubov, pri ktorej nie je výnimkou ani horúčka či dokonca veľký opuch alebo zdúrenie lymfatických uzlín. Najhoršia na tom je práve skutočnosť, že sa táto infekcia môže šíriť ďalej do tela a spôsobiť vám nemalé komplikácie.



Čo pomáha na bolesť ďasien

Ak sa pýtate, čo na bolesť ďasien, odpoveď je pomerne prostá. V prvom rade je mimoriadne dôležité navštíviť stomatológa, ktorý vám určí presnú príčiny, resp. zdroj vášho problému. Vďaka odbornému vyšetreniu sa totiž váš problém podchytí ešte v zárodku a neprerastie tak do oveľa závažnejších zdravotných komplikácií. Základom je však prevencia, ktorú predstavuje napríklad aj pravidelná návšteva u zubára, dentálna hygiena, dôkladné umývanie zubov mäkkou kefkou alebo tiež zubné nite.

Zdieľať: