Užitočné rady, ako sa starať o zuby v lete

Prichádza leto a s ním aj uvoľnený, tzv. dovolenkový režim, kedy sme o čosi lenivejší ako zvyčajne. Na druhú koľaj neraz odsúvame nielen šport, ale aj naše zuby. Tie si pritom počas horúcich letných dní neraz poriadne vytrpia. Zanedbávať dôkladnú každodennú dentálnu rutinu sa však rozhodne nevypláca. A keďže nástrah je hneď niekoľko, poďme sa spolu pozrieť na to, čomu by ste sa mali počas leta vyvarovať.Voda je základ

Prvým tipom pre dokonalý úsmev aj počas horúcich letných dní je dostatočný prísun tekutín. Voda je totiž veľmi účinným bojovníkom proti rôznym druhom baktérií, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ústach. Pomáha ich totiž vymývať, zabraňuje usadzovaniu povlaku na zuboch a tiež udržuje svieži dych. Pozor, nie je voda ako voda. O tom, že by ste sa mali vyhýbať sladeným vodám asi hovoriť nemusíme, vedeli ste však, že by ste sa mali vyhýbať aj tým sýteným? Presne tak. Obsahujú totiž oxid uhličitý, ktorý ničí zubnú sklovinu.


Pravidelná ústna hygiena

Krásny, ale najmä zdravý úsmev si vyžaduje aj pravidelnú starostlivosť. Pravdou je, že len dokonalo čisté zuby sú zdravé zuby. Zabúdať by ste pritom nemali ani na medzizubné priestory, ďasná a jazyk. Zvážiť by ste mali aj návštevu zubárskeho kresla. Dentálna hygiena je významným krokom k tomu, aby vaše zuby boli zdravé a krásne.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  Viete, čo škodí našim zubom najviac? Cukríky to nie sú

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


Pozor na cukor

Kofola, zmrzlina či ľadová dreň k leto neodmysliteľne patria. Pravdou však je, že obsahujú nadmerné množstvo cukru, ktoré našim zubom nepristane. Veľkým nepriateľom zubnej skloviny sú aj energetické a iontové nápoje a pozor si dajte aj na tie s označením „prírodné“, ktoré neraz majú obsah cukru poriadne vysoký. Ak vás iba čistá voda nudí, skúste ju prestriedať s nesladeným čajom alebo zriedenou šťavou. Ak sladkému nápoju nedokážete odolať, skúste ho piť cez slamku.


Nezabúdajte na kefku

Vedeli ste, že vlhká zubná kefka spôsobuje rozmnožovanie baktérií? Presne tak. Po každom použití by ste ju preto mali poriadne vysušiť.


Žiadne ľadové kocky

Každý z nás má nejaký zlozvyk. V prípade, že medzi ten váš patrí jedenie ľadových kociek, mali by ste s tým okamžite prestať. je to totiž to najhoršie, čo môžete svojim zubom urobiť. Ľadové kocky ú totiž extrémne studené, čo má za následok to, že zuby praskajú, čo má za následok trhliny.

Zdieľať: