Zubný röntgen: Je bezpečný a na čo ho vôbec potrebujeme?

Hoci majú zubári v dnešnej dobe k dispozícií kvalitnú zväčšovaciu techniku, ako napríklad lupové okuliare či mikroskop, určite nám všetci dáte za pravdu keď povieme, že vyšetrenie zubov či celej ústnej dutiny voľným okom je často nedostatočné. Pokojne by sa mohlo stať, že z preventívnej prehliadky odídete bez jediného kazu, no napriek tomu vás o pár týždňov rozbolí zub. Ako je to vôbec možné?

Zuby a kosti okolo nich majú veľmi tvrdú štruktúru, čo má za následok to, že zubár sa nevie na ne pozrieť zvnútra a náležite ich vyšetriť. Vďaka presvieteniu týchto tvrdých tkanív pomocou röntgenu, skrátene aj RTG, dokáže váš stomatológ odhaliť možné skryté problémy ešte v ich počiatkoch. Vtedy je ich liečba nielen menej bolestivá ale aj menej finančne náročná.



S akým RTG prístrojom sa môžete stretnúť v ambulancii?

Asi nikoho neprekvapí, keď povieme, že existuje hneď niekoľko typov RTG prístrojov a každý z nich má svoje využitie.

Intraorálna snímka

Tento druh snímky zachytáva celý zub vrátane koreňa a kosti v jeho okolí. Slúži na to, aby stomatológ dokázal odhaliť prípadne zlomeniny zubných koreňov, nevyhovujúce výplne koreňov, zápaly či dokonca zubný kameň pod ďasnom. Je nápomocná aj pri pacientoch, ktorí trpia parodontitídou, nakoľko zubár vďaka nej dokáže posúdiť mieru ústupu kostí.

Ortopantomogram

Ortopantomogram, skrátene aj OPG alebo aj panoramatický röntgen zubov je prehľadová snímka nielen zubov, ale aj kostí okolo, sánky, prínosových dutín a tiež spánkovo-sánkového kĺbu. Vďaka nej môžeme pozorovať napríklad aj uloženie zubov múdrosti v kosti. Zhotoviť sa odporúča približne každé dva roky, vďaka nim totiž zubár dokáže veľmi jednoducho identifikovať aj medzizubné kazy a tiež kazy nachádzajúce sa pod zubnými výplňami ako sú plomby a tiež korunky

3D röntgen – CBCT

Známy aj po skratkou CBCT je veľmi podobný CT vyšetreniu s tým rozdielom, že je vyhotovený na snímanie ľudskej sánky. 3D röntgen zubov sa využíva napríklad pre presné určenie zubov múdrosti, pri plánovaní terapie pomocou zubného strojčeka ale napríklad aj pri ošetrení zubných kanálikov.

Je RTG zubov bezpečný?

Nie je ničím nezvyčajným, že mnoho pacientov sa vyšetreniam pomocou RTG vyhýba z dôvodu, že sa obáva o svoje zdravie. Opak je však pravdou. V modernom zubnom lekárstve sa v dnešnej dobe využíva digitálne snímkovanie, ktoré netrvá viac ako 10 stotín sekundy ( pre porovnanie, v minulosti to bola 1 sekunda). To znamená, že vďaka desaťnásobnému skráteniu času expozície došlo k výraznému zníženiu dávky na minimum.

Možno ste to netušili, ale radiačnému žiareniu sme vystavení aj v každodennom živote. Jednému malému zubnému RTG ( 1,2 µSv) sa rovná napríklad dávka, ktorú dostanete keď skonzumujete 12 banánov. Pre porovnanie, vďaka 6-hodinovému letu sa do vášho tela dostane až 40 µSv, a teda približne štvornásobok toho, ako pri jednej panoramatickej snímke. Dôležité je aj upozorniť na skutočnosť, že aby človek dostal dávku, ktorá je pre neho riziková, musel by absolvovať približne 200 panoramatických snímok za sebou. Pravdou však je aj to, že vyšetrenie pomocou RTG sa tehotným ženám neodporúča.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež: Koľko trvá bolesť po vytrhnutí zuba a čo robiť?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


Čo RTG vyšetrenie a deti


Ak sa pýtate, či toto vyšetrenie potrebujú aj deti, máme pre vás jasnú odpoveď. A tá znie, určite áno. Ako sme už spomínali, včasná diagnóza dokáže odhaliť aj ten najmenší problém hneď v začiatkoch, kedy je jeho liečba najmenej bolestivá. Napríklad panoramatický RTG sa odporúča zhotoviť v približne 5-6 roku dieťaťa. Zubár vďaka nemu dokáže zistiť, či má dieťatko všetky zuby trvalé zúbky a ako sú ich zárodky uložené v kosti.

Zdieľať: