Tipy, ako si udržať svieži dych počas celého dňa

Človek to väčšinou sám nevníma a okolie ho na to málokedy upozorní. Po sviežom dychu túžime asi všetci, no udržať si ho, je niekedy ťažšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Zápach z úst pritom nemajú na svedomí len aromatické potraviny. Žiaden strach, poradíme vám hneď niekoľko skvelých trikov, ktoré vám pomôžu si udržať svieži dych po celý deň.Prečo nám zapácha z úst?

Problém s nevábnym dychom má na svedomí veľa ľudí. Možno to poznáte sami. Zuby si umývate aj niekoľkokrát za deň a žuvačka či obľúbené mentolové cukríky sú vašim „must have“. Zápach z úst však môže mať množstvo príčin a rozhodne medzi ne nepatria len aromatické potraviny.


„Halitóza je pomerne citlivý problém, ktorým trpí až štvrtina dospelých.“


Halitóza, resp. zápach z úst je pomerne citlivý problém, o ktorom spoločnosť príliš nehovorí, no trpí ňou až približne štvrtina dospelých. Na svedomí ju majú práve anaeróbne baktérie nachádzajúce sa v našej ústnej dutine. Tie produkujú síru, z ktorej sa následne uvoľňujú už spomínané zapáchajúce zložky. Tieto baktérie sú však pre človeka mimoriadne dôležité, nakoľko nám pomáhajú štiepiť bielkoviny, čím vlastne napomáhajú správnemu tráveniu.

Príčin, prečo nám zapácha z úst je hneď niekoľko. Medzi najčastejšie však nepochybne patrí hlad, stres, konzumácia aromatických jedál akými sú napríklad cesnak, cibuľa, tuniak či káva, ale aj fajčenie či dokonca zubný kaz, niektoré lieky na vysoký krvný tlak, antibiotiká a antihistaminiká a tiež alkohol. Nevábny dych vás však môže varovať aj pred rôznymi závažnými ochoreniami, a preto by ste ho rozhodne nemali podceňovať alebo dokonca ignorovať.


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  Trápi vás zápach z úst? Možno máte vážny problém.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Tipy, ako zabrániť zápachu z úst

Ku krásnemu úsmevu nepochybne patrí aj svieži dych. Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko trikov, vďaka ktorým ho dosiahnete raz-dva.


Škrabka na jazyk

Vedeli ste, že váš „dračí dych“ môže mať na svedomí práve váš jazyk? Presne tak. Jazyk je totiž vášnivým zberateľom tých najrôznejších baktérií, ktoré majú na svedomí aj vznik zubného povlaku. V prípade, že túžite, aby bol váš dych svieži počas celého dňa, zaobstarajte si škrabku na jazyk. Vieme, čistenie jazyka môže byť spočiatku trošku nepríjemné, no výsledok rozhodne stojí za to.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  Viete, čo spôsobuje zubný povlak?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zelené potraviny

Vedeli ste o tom, že chrúmanie potravín, ktoré obsahujú chlorofyl ako je napríklad šalát, petržlen, brokolica, hrášok, špenát, zeler či čerstvé bylinky, je skvelým spôsobom, ako si vylepšiť váš dych? Presne tak. Konzumácia zelenej listovej zeleniny a ovocia bohatého na vodu je ideálnym riešením na váš problém. Práve voda totiž napomáha pri produkcii slín, ktoré nám pomáhajú udržať si svieži dych.


Fľaška s vodou

Tak ako sme už spomínali vyššie, voda je skvelým pomocníkom pri tvorbe slín, ktoré zas pomáhajú udržiavať náš dych vo forme. Ak aj vás trápi nepríjemný dych, noste pri sebe fľašku s vodou. Tento malý trik osvieži nielen váš dych, ale aj celé telo.


Prvá pomoc vždy po ruke

Mali ste na obed príliš aromatické jedlo? Nevadí. Zubná pasta a kefka, prípadne zubná niť, vyriešia tento problém raz dva. Kúpte si jedno cestovné balenie a noste ho vždy so sebou v kabelke. To isté platí aj o mentolových cukríkoch, žuvačkách či ústnej vode.


Dentálna hygiena

Na záver ešte jedna rada. Alfou omegou je práve aj dôkladná starostlivosť o vaše zuby, do ktorej rozhodne spadá aj profesionálna dentálna hygiena. Tú by ste mali absolvovať aspoň dvakrát ročne.

Zdieľať: