Viete, čo spôsobuje zubný povlak?

Aj vy máte na zuboch nevábny zubný povlak? Nemajte strach, rozhodne v tom nie ste sami. Za vznikom zubného povlaku neraz stojí hneď niekoľko faktorov. Prečo je také dôležité sa ho čo najskôr zbaviť a ako to docielite rýchlo a jednoducho? To už sa dozviete v našom najnovšom blogu, ktorý sme si pre vás pripravili.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  5 spôsobov, ako sa zbaviť zubného kameňa.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Čo to je zubný povlak a čo ho spôsobuje?

Či sa nám to páči alebo nie, naša ústna dutina je plná baktérií a my sa ich nikdy celkom nezbavíme. Nemusíte mať však strach. Pri správnom, a najmä pravidelnom, čistení zubov, tieto baktérie pre vás nepredstavujú žiaden problém. Horšie je to v prípade, že na umývanie občas zanedbávate. Prečo je tomu tak?

Baktérie v našich ústach milujú cukor, preto akonáhle skonzumujete niečo sladké, udejú sa rovno dve veci. V prvom rade sa začnú rýchlo množiť, a po druhé sa v kombinácií s našimi slinami prilepia k zubom a vytvoria na nej nevábnu žltkastú lepkavú hmotu, ktorá postupne napáda zubnú sklovinu. Výhodou je, že povlak na zuboch je pomerne mäkký, a preto ho viete vďaka pravidelnému a dôkladnému čisteniu včas odstrániť. V prípade, že tento ranný a večerný akt zanedbáte, koledujete si o nemalé problémy, pre ktoré môžete prísť o všetky zuby. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo možno robíte nesprávne.

Zanedbaná dentálna hygiena

Chcete zamedziť vzniku zubného povlaku? Jedným z hlavných dôvodov, prečo vzniká, je zanedbaná ústna hygiena, ktorej základom by malo byť ranné a večerné umývanie zubov a tiež dôkladná dentálna hygiena u zubára, ktorú by ste mali absolvovať aspoň raz za pol roka.

Ústna flóra

Aj sliny v ústach majú svoju značnú úlohu. Pomáhajú nám napríklad odstraňovať zubný povlak zo zubov. Máte sucho v ústach? Tak potom si dajte pozor na zubný povlak, tvorí sa u vás rýchlejšie.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež: Zubný mostík: Aká je jeho cena, postup a životnosť?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Sladkosti

Nezanedbateľnú úlohu v neposlednom rade zohráva aj naša životospráva. Konzumáciou sladkých jedál a nápojov sa na povrchu zubov vytvárajú baktérie, ktoré trávia uhľohydráty – v ústach sa nám vytvára kyselina. Problém tiež predstavujú potraviny, ktoré majú tendenciu prilepiť sa na zuboch. Preto by ste si mali po konzumácií sušeného ovocia, sódy, suchých obilnín, karamelu či sladkostí, okamžite vyčistiť zuby.


Zdravotné problémy

Možno ste to nevedeli, ale aj niektoré zdravotné problémy môžu prispievať ku zubnému povlaku. Napríklad pri častom zvracaní sú vaše zuby vystavené koncentrovanej žalúdočnej kyseline. Podobne agresívne pôsobia aj niektoré druhy liečby rakoviny, pri ktorých je najmä hlava a krk vystavené agresívnemu žiareniu, čo zas zvyšuje nárast baktérií v ústnej dutine.

Zdieľať: