Viete, čo by mala obsahovať dobrá zubná pasta?

O tom, že ústna hygiena je mimoriadne dôležitá azda ani nemusíme polemizovať. Práve z tohto dôvodu by sme ju mali vykonávať čo najlepšie. Dôležitá je pritom nielen správna technika čistenia zubov, ale aj výber vhodnej zubnej kefky či v neposlednom rade kvalitná zubná pasta. Čítali ste si niekedy jej zložky? Presne tak, to je ten dlhokánsky zoznam na zadnej strane jej obalu. Poďme sa spolu pozrieť na to, ktoré zložky sa tam najčastejšie vyskytujú a či sú pre váš chrup vhodné alebo nie.




Čo by mali obsahovať tie najlepšie zubné pasty


Zubná pasta je neoddeliteľnou súčasťou ústnej hygieny nás všetkých, výber zubnej pasty by ste preto nemali nechať na náhodu alebo aktuálnu zľavu v supermarkete. Kvalitná zubná pasta má totiž na svedomí nielen posilnenie zubnej skloviny, ale prospieva aj celkovému zdraviu celého nášho organizmu. Poďme sa spolu pozrieť na jej zložky trošku zblízka.

SLS alebo laurylsulfát sodný
Jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich zložiek, ktoré sa nachádzajú v zubných pastách je laurylsulfát sodný, známy aj ako SLS. Viete, na čo slúži? SLS vytvára v našich ústach penu, ktorá je v zásade úplne zbytočná, no navodzuje v nás pocit, že sme si lepšie vyčistili zuby. Pozor, jeho koncentrácia by však nemala presiahnuť hranicu 2%. V opačnom prípade vám totiž reálne hrozí nielen krvácanie ďasien, ale aj vznik nepríjemných a neraz aj bolestivých áft.

Príchuť

Ďalším pomerne častým prvkom nejednej zubnej pasty je práve príchuť. Ich úloha je jednoduchá. Slúžia na zjemnenie chute zubnej pasty. Tieto príchute môžu byť rôzne, zväčša však ide o rôzne prírodné oleje a extrakty ( napr. mäta, škorica a.i.), avšak na pultoch obchodoch nájdeme aj tie syntetické látky, ktorým by ste sa však mali radšej vyhnúť.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  Ako liečiť afty v ústach

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


Farbivá

Ešte skôr, ako sa vôbec rozhodnete siahnuť po zubnej paste si položte otázku. Je naozaj nevyhnutné, aby zubná pasta obsahovala nejakú farbu? V prípade, že je to pre vás dôležitým faktorom, snažte sa vyvarovať umelým farbivám a radšej siahajte po tých prírodných.

Alkohol

Aj keď táto zložka mnohých z vás prekvapí, naozaj je to tak. V niektorých zubných pastách, sa skutočne nachádza aj alkohol, čo ako ste mnohí správne predpokladali, nie je celkom šťastná voľba. Alkohol totiž naše ústa vysušuje a stojí tak za vznikom mnohých zápalov.

Fluorid

Fluorid podľa mnohých odborníkov, dokonale bojuje proti zubnému kazu a zároveň reminalizuje zubnú sklovinu, vďaka čomu jej poskytujú maximálnu ochranu pred zubným kazom. Fluorid má navyše aj silný antibakteriálny účinok. Vedeli ste však, že nie je fluorid ako fluorid? Presne tak.

Kým niektoré zubné pasty obsahujú fluorid sodný, iné zasa ten amínový ( aminofluorid ). Hoci oba spoľahlivo ochránia vaše zúbky pred nepríjemným zubným kazom, predsa len nie sú rovnaké.


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  Fakt alebo mýtus: Sú fluoridy v zubnej paste nebezpečné?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


Abrazíva

Niektoré zubné pasty sú známe tým, že obsahujú abrazívne látky, ktoré majú vaše zuby zbaviť nevábnych škvŕn. Tie často vznikajú najmä častým pitím nielen kávy a čaju, ale aj všetkých farebných potravín. V tomto prípade však netreba zabúdať na skutočnosť, že každá minca má dve strany a inak tomu nie je ani teraz. Abrazívne látky totiž vedia byť k vašim zubom pomerne drsné a necitlivé. Preto ak túžite po krásnych zuboch bez škvŕn, buď vsaďte na zubný pasty, ktoré majú tento obsah abrazívnych látok nižší, alebo sa vyvarujte častej konzumácie farebných jedál a nápojov.



Konzervačné látky

Ďalšou zložkou zubných pást sú konzervačné látky, resp. konzervanty, ktoré zabraňujú tomu, aby zubná pasta podľahla skaze. Zväčša pritom ide o benzoan sodný, etylparabén či metylparabén, ktoré sa postarajú o jej bezchybný stav. Najlepšou alternatívou je však prvá z možností.

Zdieľať: