Trápia vás zažltnuté zuby? Toto sú možné príčiny

Aj vás trápia zažltnuté zuby? Ešte prednedávnom vám v ústach svietili biele perličky a zrazu je to fuč. Príčin, prečo tomu tak je môže byť hneď niekoľko. V nasledujúcom článku vám poradíme nielen to, ako mať biele zuby, ale dozviete sa aj možné príčiny, prečo tomu tak nie je. Veď nie nadarmo sa hovorí, že najlepšia liečba je práve prevencia.

Zmena farby zubov môže mať hneď niekoľko príčin. Ak ste aj vy pri pohľade do zrkadla spozorovali, že vaše zuby akosi strácajú na belosti, mali by ste zakročiť čím skôr. Neľakajte sa. Našťastie žijeme v dobe, kedy moderná stomatológia ponúka hneď niekoľko spôsobov, ako na biele zuby. Jednou z možností je aj profesionálne bielenie zubov, ktoré nájdete aj na našej klinike. Poďme sa ale pozrieť na to, ako prípadnému zažltnutiu zabránite, a čo ho vlastne spôsobuje.

Konzumácia nevhodných potravín

Každé jedlo, ktoré skonzumujeme nejakým spôsobom vplýva aj na naše zuby a pri nesprávnej starostlivosti môže mať za následok ich dočasné alebo aj trvalé zafarbenie. Potravín a nápojov, ktoré nelichotia nášmu úsmevu je hneď niekoľko a káva či červené víno tvoria len zanedbateľné percento. Vedeli ste, že nevábne sfarbenie zubov spôsobuje aj nadmerná konzumácia perlivých, resp. sýtených nápojov, ktoré vôbec nemusia byť výrazne sfarbené? Presne tak. Aj bublinkové nápoje svetlých odtieňov spôsobujú to, že naše zuby sú oveľa náchylnejšie chytať žltkastý nádych. Pozor by ste si tiež mali dať na šťavy obsahujúce príliš veľa pigmentu, samozrejme spomínanú kávu a vyvarovať by ste sa mali aj nadmernej konzumácie čierneho čaju.

Okrem nápojov našim zubom nelichotia ani omáčky či niektoré druhy korenia ako napríklad kurkuma. Rovnako pozor by ste si mali dávať aj na bobuľovité ovocie ako sú čučoriedky, čerešne či černice. Aj keď je týchto potravín naozaj mnoho, neznamená to, že ich musíte nadobro odstrániť zo svojho jedálnička. Tu je však potrebné spomenúť aj to, že konzumácia všetkých týchto potravín a nápojov v obmedzenom množstve v kombinácií so správnou ústnou hygienou pre vaše zuby nepredstavuje žiaden problém.

A hoci sa vraví, že zuby by ste si mali umývať po každom jedle, nemusí to byť tak celkom prospešné. Najmä po konzumácií kyslých jedál je naša sklovina oslabená a čistením zubov by ste jej mohli viac ublížiť ako prospieť. Skvelým riešením je vypláchnuť si ústa vodou a na čistenie zubov počkať približne 30 minút. Nemusíte mať strach, za tých 30 minút vám zuby trvalo nezožltnú.


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež: Chcete mať krásne zuby a ďasná? Vyskúšajte tieto potraviny.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Fajčenie

Ďalšou z možných príčin je fajčenie. Táto závislosť nielen, že nesvedčí vašim zubom, spôsobiť si ňou môžete oveľa závažnejšie ochorenie ako napríklad ochorenie ďasien, či v horšom prípade rakovinu ústnej dutiny. Do tejto kategórie samozrejme patrí aj žuvací tabak.


Závažné ochorenia a lieky

Pravdu je, že aj niektoré ochorenia majú na svedomí zafarbenie vašich zubov. Okrem niektorých antibiotík sa sťažujú na sfarbenie zubov aj pacienti s rakovinou, ktorí majú za sebou chemoterapiu, ktorá spôsobuje v ich tele chemické reakcie.



Rednutie skloviny

Áno, aj rednutie skloviny môže spôsobiť zažltnutie zubov. Žuvaním sa prirodzene naša sklovina opotrebováva až sa odhalí žltý dentín. Ten je prirodzene žlto-hnedý, preto jeho odhalenie spôsobuje to, že naše zuby sa javia ako žlté.


……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

» Prečítajte si tiež: Ako sa zbaviť pigmentových škŕn na zuboch.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….



Starnutie a genetické faktory

Na záver nemôžeme opomenúť ani ďalší z faktorov, ktorý prirodzene vplýva na naše zuby. Je ním náš vek, ku ktorému keď pridáme aj naše genetické faktory spolu s rodinnou anamnézu, výsledkom sú tmavšie zuby.


Zdieľať: